Савјет безбједности донио једногласно резолуцију о Сирији

Савјет безбједности Уједињених нација данас је био по први пут јединствен у вези Сирије и усвојио је резолуцију о хуманитарној кризи у тој земљи, којом се захтјева да сиријска влада и опозиција одмах омогуће приступ хуманитарним конвојима било гдје у земљи, да би могли да уруче помоћ милионима људи. Русија, најближи савезник Сирије, као и […]

недеља, фебруар 23, 2014 / 12:31

Савјет безбједности Уједињених нација данас је био по први пут јединствен у вези Сирије и усвојио је резолуцију о хуманитарној кризи у тој земљи, којом се захтјева да сиријска влада и опозиција одмах омогуће приступ хуманитарним конвојима било гдје у земљи, да би могли да уруче помоћ милионима људи.

Русија, најближи савезник Сирије, као и Кина, која подржава Сирију, одлучиле су да се овог пута придруже 15. чланом Савјету безбједности УН у слању оштре поруке, прије свега режиму Башара ел Асада, да храна, лијекови и остале неопходне ствари не смију бити блокиране и да се морају додијелити цивилима који се налазе у трогодишњем конфликту, пренијела је агенција АП.

Русија и Кина су претходна три пута блокирали усвајање резолуције у Савјету безбједности, којом су западне земље хтјеле да изврше притисак на Асадов режим ради окончања конфликта.

Резолуцијом није предвиђено увођење санкција, на чему је Русија инсистирала да се унесе у текст, али њоме се изражава намјера Савјета безбједности да предузме "даље кораке" ако резлуција не буде била поштована.

Резолуцијом се тражи да све стране, посебно сиријска влада, што прије "омогуће брз, безбједан и неометан приступ…преко линија конфликта и преко граница" хуманитарној помоћи и позивају се обе стране да "одмах укину опсаду насељених подручја".

Генерални секретар УН Бан Ки-мун рекао је Савјету безбједности одмах после гласања да резолуција "не би требало да буде неопходна" јер "хуманитарна помоћ је нешто о чему се не преговора, то је нешто што мора да буде омогућено на основу међународног права".

Бан је истакао да је "врло шокантно…да обе стране користе опсаду цивила као тактику у рату".

Бан је рекао да је око 200.000 под опсадом у подручјима под контролом владиних снага и 45.000 људи у подручјима под контролом побуњеника.



Оставите одговор