Саркози – Меркел: Формирати заједничку економску владу

Париски мини самит француског предсједника Николе Саркозија и њемачке канцеларке Ангеле Меркел завршен је порукама чији је циљ јачање повјерења инвеститора у еврозону. Саркози и Меркелова предложили су и најавили формирање заједничке економске владе чији би задатак био тјешња координација економских политика земаља еврозоне. Та економска влада састојала би се од шефова држава и влада […]

среда, август 17, 2011 / 08:54

Париски мини самит француског предсједника Николе Саркозија и њемачке канцеларке Ангеле Меркел завршен је порукама чији је циљ јачање повјерења инвеститора у еврозону.

Саркози и Меркелова предложили су и најавили формирање заједничке економске владе чији би задатак био тјешња координација економских политика земаља еврозоне.

Та економска влада састојала би се од шефова држава и влада земаља еврозоне и била би у форми самита којим би координисао, према њиховом приједлогу, предсједавајући Европског савјета Херман Ван Ромпеј.

Корак према тјешњој сарадњи јесте, како су најавили њемачки и француски лидер, да се на почетку сваког квартала састају њемачки и француски министар економије, те да размијене информације и анализе како би "ускладили економске сценарије".

Они су послали јаку политичку поруку о очувању евра. Меркелова је рекла да су "Њемачка и Француска апсолутно ријешене да ојачају и даље развију заједничку европску валуту".

"Да бисмо то постигли, морамо тјешње сарађивати и економски и финансијски", рекла је Меркелова.

Саркози је додао да "су апсолутно спремни на одбрану евра", као и да су "Њемачка и Француска спремне да преузму свој дио одговорности, одговорности које имају према Европи".

Они су најавили да ће у септембру заједнички предложити таксу на финансијске трансакције.

Осим тога, они су најавили да ће предложити "златно правило" да свака чланица еврозоне мора да угради у устав да преузима обавезу да своје националне буџете држе у реду и дисциплиновано.

Саркози и Меркелова су истакли да је потребно у цијелој еврозони унаприједити "културу стабилности".



Оставите одговор