Са предавања на Правном факултету: ОДКБ је у ескпанзији

Политички савјетник у Амбасади Руске Федерације у БиХ Андреј Темјашов појашњава да је Организација за колективну безбједност и сарадњу алтернатива Натоу, те да укључује и економску перспективу чланица. "Ако би БиХ одлучила да направи уговор о слободној трговини са Русијом, њега би одобрила Евроазијска комисија, и тада би БиХ било доступно тржиште свих чланица Евроазијске […]

субота, септембар 6, 2014 / 16:33

Политички савјетник у Амбасади Руске Федерације у БиХ Андреј Темјашов појашњава да је Организација за колективну безбједност и сарадњу алтернатива Натоу, те да укључује и економску перспективу чланица.

"Ако би БиХ одлучила да направи уговор о слободној трговини са Русијом, њега би одобрила Евроазијска комисија, и тада би БиХ било доступно тржиште свих чланица Евроазијске економске заједнице" – појашњава Темјашов.

Он наглашава да ће се Евроазијска економска заједница ширити великом брзином у блиској будућности и да је блиско повезана са Организацијом за колективну безбједност и сарадњу.

Ова организација има и своје мировне снаге, Парламентарну скупштину и на десетине специјализованих органа који се баве борбом против многих ризика и изазова.

Организација за колективну безбједност и сарадњу за сада има шест држава чланица: Русију, Бјелорусију, Казахстан, Јерменију, Киргизију и Таџикистан, али у најскорије вријеме придружиће им се и неке друге земље из Азије, али и са других континената.

Ова безбједносна организација има чврст међународно-правни основ који је заснован на 43 међународна уговора и готово 200 рјешења на највишем нивоу.

Основана је с циљем да обезбиједи војну сигурност земаља чланица по принципу "сви за једног један за све" и у међувремену је прерасла у мултифункционалну структуру.

"Организација за колективну безбједност и сарадњу подразумијева и економске интеграције, јер само војна и политичка сарадња не може да обезбиједи квалитетнији живот становништва у земљама чланицама.

Сљедећи корак биће стварање Евроазијске економске уније која ће постати реалност од 1. јануара 2015. године. Већ функционише евроазијска економска комисија која је од држава чланица преузела неке наднационалне функције", наводи Темјашов.

Декан Правног факултета Универзитета у Бањалуци Витомир Поповић истиче да политичари са Запада обично сервирају причу о томе да евроатлантске интеграције немају алтернативу и да пут до благостања води преко ЕУ и Нато пакта, али алтернатива, ипак, постоји.

"Све док се поново у свијету не успостави равнотежа која је некада постојала између Нато пакта и Варшавског пакта бићемо у дубокој кризи. Сада се више од 70 земаља широм свијета налази у рату.

Нажалост, ми смо на овим просторима имали прилику да осјетимо шта значе Нато бомбе и убијање наше дјеце, жена и беспомоћних. Од посљедица тог бомбардовања и данас, 20 година од рата, умиру нам људи" – наводи Поповић.

Он напомиње да данас у ЕУ само одређене земље имају економску доминацију и високу стопу економског раста, а остале земље служе као тржиште јефтине радне снаге и за извоз производа најлошијег квалитета.

"Због тога охрабрује чињеница да у посљедњих неколико година у Републику Српску стижу значајне инвестиције из Русије" – наглашава Поповић.

Према његовим ријечима, народи и државе широм свијета данас имају могућност да бирају коме ће се приклонити, а бројни подаци указују да је Организација за колективну безбједност и сарадњу у експанзији.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор