Русија: Протјеран новинар Слободне Европе, први након хладног рата

Амерички новинар Дејвид Сатер, дописник Радија Слободне, потврдио је да је протјеран из Русије пошто је извјештавао са проевропских протеста у Украјини. Сатер, дугогодишњи критичар руског предсједника Владимира Путина, радио је у Русији од 2003. за Радио Слободна Европа/Радио Слобода. Он је и бивши дописник Вол стрит џорнала и Фајненешел тајмса, а аутор је три […]

среда, јануар 15, 2014 / 10:07

Амерички новинар Дејвид Сатер, дописник Радија Слободне, потврдио је да је протјеран из Русије пошто је извјештавао са проевропских протеста у Украјини.

Сатер, дугогодишњи критичар руског предсједника Владимира Путина, радио је у Русији од 2003. за Радио Слободна Европа/Радио Слобода. Он је и бивши дописник Вол стрит џорнала и Фајненешел тајмса, а аутор је три књиге о Русији и СССР.

Сатерово протјеривање из Русије прво је протјеривање једног страног новинара од завршетка Хладног рата. Проблем је настао када је Сатер желио у Русију да се врати из Украјине, гдје је извјештавао са демонстрација, речено је Радију Слободна Европа.

Америчка амбасада у Москви упутила је протестну ноту због ове одлуке руских власти. Сатер је рекао да му је речено само да служба безбједности његово присуство у Русији не сматра пожељним.

"Ствари су ми још у Москви, гдје имам и стан. Али без дозволе за улазак у земљу не могу да одем по ствари. Волио бих да се вратим у Москву да радим, али не могу то да учиним без визе", додао је новинар.

Он је такође оцијенио да је ријеч о "бирократским триковима" да би се држао "подаље од Русије".

"У саопштењу руског министарства спољних послова каже се да су овом дописнику Радио Слободна Европа (РСЕ) "миграционе власти забраниле улазак на територију Русије у трајању од пет година од дана протјеривања". Он је допутовао у Русију 21. новембра 2013 године пошто је добио акредитацију дописника РСЕ у трајању од годину дана и да је по важећим прописима био обавезан да се јави управи Федералне миграционе службе за Москву како би добио вишекратну визу за боравак на територији Русије, о чему је било информисано московско дописништво ове радиостанице.

Без обзира на то Слатер се имиграционим властима јавио тек 26. новембра "гдје му је била ускраћена вишекратна виза због грубог нарушавања руских миграционих закона". "Практично је овај грађанин САД-а од 22. до 26. новембра 2013 године незаконито боравио на територији Русије", каже се у саопштењу, док Сатер тврди да му је обећано да ће добити нову визу дан након доласка, али је разматрање његовог захтјева било одложено за викенд због чега му је потом објашњено да је прекршио правила о визама.

Челник РСЕ Кевин Клоуз оцијенио је у саопштењу да забрана уласка у Русију Сатеру представља "кршење права на слободу говора". "Имали су 20 дана да издају саопштење", рекао је Сатер за АП из Лондона додавши да образложење руских власти апсурдно те да су "савршено свјесни да је случај бирократска превара".

Западне агенције оцјењују да би забрана уласка Сатера у Русију, који важи за критичара руског предсједника Владимира Путина, могла да изазове затегнутост у односима Москве и Вашингтона, а амбасада САД је већ уложила протест.

"Познају ме веома добро. Писао сам о Русији, СССР скоро четири деценије. Током читаве каријере нисам доживио да ми се забрани улазак на територију Руске Федерације по захтјеву служби безбједности", рекао је он.

"Ако је ријеч о бирократском неспоразуму онда би требало да ми објасне шта је то неопходно за издавање визе и ја ћу се одмах вратити у Русију", рекао је Сатер и додао да "тамо има стан и све ствари".



Оставите одговор