Рјешење кризе на сјеверу Косова ускоро?

Представници Владе Србије и командант Кфора постигли договор о рјешењу кризе на сјеверу Косова. Локалне самоуправе различито реагују на споразум. Договор предвиђа да на прелазима Брњак и Јариње не буде цариника из Приштине и припадника РОСУ. На прелазу Брњак биће полицајци КПС-а из Зубиног Потока – 28 Срба и тројица Албанаца. Срби остају на барикадама. […]

субота, август 6, 2011 / 08:00

Представници Владе Србије и командант Кфора постигли договор о рјешењу кризе на сјеверу Косова.

Локалне самоуправе различито реагују на споразум. Договор предвиђа да на прелазима Брњак и Јариње не буде цариника из Приштине и припадника РОСУ. На прелазу Брњак биће полицајци КПС-а из Зубиног Потока – 28 Срба и тројица Албанаца. Срби остају на барикадама.

Обраћајући се Србима на барикади у Рудару, министар Горан Богдановић позвао је грађане да подрже споразум.

Богдановић је оцјенио да споразум није идеалан, али да обезбјеђује мир и да су га подржали Влада Србије и предсједник Борис Тадић.

Стефановић је прецизирао да договор у вези са прелазима Брњак и Јариње предвиђа да тамо нема албанских цариника, нема РОСУ специјалаца и нема симбола такозване државе Косова.

Представници локалних самоуправа са сјевера Космета као и један број грађана окупљених на барикадаман различито су примили споразум. У суботу, на новим скуповима, као и на заједничком састанку одборника четири општине, представници Срба покушаће да дођу до јединственог рјешења којим би била окончна криза започета 25. јула насилним покушајем Тачијеве администрације да промјени стање на сјеверу Косова.

Стевановић и Богдановић су вечерас, у разговору за РТС, апеловали на грађане Космета да рационално одлуче о понуђеном рјешењу.

Споразум, иначе, предвиђа да на прелазу Брњак буде КПС из Зубиног Потока и то 28 Срба и тројица Албанаца.

Стефановић је објаснио да нема такозване косовске царине на том прелазу, и додао да је договор који је постигнут привременог карактера и има пуне међунаордне гаранције, а на снази је до 15. септембра.

"Сигурно је да је споразум са мањкавостима, али он обезбјеђује мир, рекао је Стефановић, који је затражи од окупљених грађана да буду сложни и подрже државу. Онај ко прекрши споразум, одговоран је за послједице. Овим споразумом дали смо шансу договру и стаблилизацији на терену", закључио је Стефановић.

Међутим, грађани су одлучили да наставе блокаду најмање до сутра када би требало да буду одржане сједнице скупштина српских општина на сјеверу Косова.

"Нећемо уклањати барикаде. На захтјев грађана, одборници ће на сједници скупштине општине одлучити о судбини барикада. Нећемо против интереса државе, али морамо мислити и о будућности своје дјеце", рекао је предсједник општине Звечан Драгиша Миловић.

Иначе, саобраћај на административним прелазима данас се обавља без проблема, уз контролу Кфора.

У складу са договором, организатори барикада једном коловозном траком пропуштају возила Кфора и то ће чинити све док трају преговори са командантом Билером.

Срби на барикадама дозвољавају пролазак конвоју Кфора који превози храну, воду и гориво ка бази у Лепосавићу, а од исхода преговора зависиће хоће ли барикаде бити потпуно уклоњене или ће бити ојачане.

Начелник Косовско-митровачког округа Раденко Недељковић пoзвао je данас окупљене Србе на барикадама у мјесту Рударе на стрпљење и миран протест.

Представници Владе разговарали су, до касно синоћ, са командантом Кфора Ерхардом Билером у бази Кфора код Лепосавића. После састанака није било изјава за медије.

Десет Тачијевих услова

Влада Косова има десет услова које Кфор треба да прихвати и оствари у разговорима са представницима Београда како би Влада подржала споразум Кфора и Србије, пише приштински дневник Зери.

Премијер Косова Хашим Тачи је јуче на сједници Владе рекао да се командант Кфора Ерхард Билер сагласио са тим захтевима.

Тај лист наводи да је први услов деблокада путева на сјеверу земље који воде ка прелазима Јариње и Брњак, а које Срби блокирају од дана када су специјалне јединице полиције Косова започеле акцију на преузимању тих прелаза.

Други услов је одржавање садашњег стања на прелазима, што подразумјева да они буду затворени за пролаз робе.

Косовска Влада тражи да се утврди да је Кфор одговоран за прелазе, који у принципу треба да буду затворени због безбједности и проглашења ограниченене војне зоне.

Хуманитарна помоћ из Србије на Косово може ући са возилима до три и по тоне на одређеним граничним прелазима, али након процјене неке независне међународне специјализоване организације да постоји потреба за хуманитарну помоћ, док се дозвољава пролазак робе за потребе Српске православне цркве.

Како наводи Зери, Влада Косова захтјева контролу и утврђивање идентитета свих људи и возила која улазе на Косово.

Такође се захтјева контрола воза који саобраћа на релацији Београд – Приштина до Звечана, као и затварање свих нерегистрованих пролаза између Косова и Србије.

Извор: РТС



Оставите одговор