Радмановић: Бакирова иницијатива је осуђена на пропаст

Предсједавајући Предсједништва БиХ Небојша Радмановић изјавио је да је иницијатива члана Предсједништва Бакира Изетбеговића да Уставни суд БиХ размотри уставност обиљежавања Дана Републике Српске осуђена на пропаст, "јер свако ко разумије нешто, зна да она не може успјети". "То је стварање нових проблема у БиХ. Кад год направимо корак напријед, појави се неко, по правилу […]

понедељак, јануар 21, 2013 / 15:23

Предсједавајући Предсједништва БиХ Небојша Радмановић изјавио је да је иницијатива члана Предсједништва Бакира Изетбеговића да Уставни суд БиХ размотри уставност обиљежавања Дана Републике Српске осуђена на пропаст, "јер свако ко разумије нешто, зна да она не може успјети".

"То је стварање нових проблема у БиХ. Кад год направимо корак напријед, појави се неко, по правилу припадник бошњачког народа из Сарајева, који створи проблем", рекао је Радмановић за магазин "Екстра" и истакао да "морамо мислити и будућности, а не бавити се стално тумачењем прошлости онако како се неком свиђа".

Радмановић је навео да је посао који стоји пред властима БиХ када је ријеч о испуњавању европских услова важно завршити у првој половини ове године, да бисмо у том периоду аплицирали за кандидатски статус, до краја године испунили упитник и 2014. године добили тај статус.

"Ако то не урадимо у првој половини ове године, улазимо у изборни процес који за опозицију траје четири године, када се по правилу у БиХ све мијења. Тада је упитан и кандидатски статус, а није добро да останемо сами изван европских интеграција", рекао је Радмановић.

Говорећи о рјешавању питања војне и државне имовине, Радмановић истиче да "по овом питању стојимо сви", и да није могуће да само једни буду кривци, "иако је то постало популарно у Сарајеву".

Он је навео да је нарочито постало популарно да само један човјек буде крив, односно предсједник Републике Српске Милорад Додик, али да у овом случају то није ни тачно.

Радмановић је подсјетио да су у складу са Законом о Оружаним снагама БиХ, премијери ентитета и предсједавајући Савјета министара прије неколико година потписали споразум о рјешавању питања војне имовине.

"Тај споразум био је прихватљив за све, али га је неко ставио у страну. И данас имамо готово ријешено то питање, само није стављен потпис. Није то везано ни за посланике из Републике Српске, нити за чланове Савјета министара БиХ, као ни за Додика. Тачно је да смо из Републике Српске сви заједно ставили услов да то ријешимо са осталом имовином. Уосталом, тако каже и одлука ПИК-а", каже Радмановић.

Он је додао да питање имовине мора бити ријешено на исти начин, а да у ФБиХ то не прихватају и да зато све стоји.

Предсједавајући Предсједништва БиХ рекао је да, упркос неким мапама које се посљедњих дана цртају, као и најавама разних врста прољећа, подручје Балкана и БиХ полако улази у фазу стабилизације.

"Могло је то све и брже, али генерално се види тренд стабилизације, прије свега, захваљујући руководству Србије. О томе се, наравно, може говорити на разне начине и посматрати кроз разне призме, али, генерално, то јесте траса за бољи живот", нагласио је Радмановић.

Он је рекао да не постоји захлађење односа између Бањалуке и Београда. "Нова власт у Србији направила је крупне кораке у самој Србији и изван ње, али и према Републици Српској", додао је српски члан Предсједништва БиХ.

Радмановић је рекао да би, када је ријеч о политичкој стабилности Републике Српске и БиХ сарадња СНСД-а и СДС-а требало да буде јединствена без обзира на персонална неслагања. "Истина је да је СДС опозиција у Републици Српској која се понаша као она врста опозиције која напада сваки потез власти, без имало конструктивности", истакао је Радмановић.

Он је најавио да ће унутарпартијски разговори у СНСД-у бити заокружени до прољећа када ће ствари бити сложене како би се започела наредна битка. Радмановић, који је предсједник Извршног одбора СНСД-а, рекао је да у тој странци има различитих мишљења о политичким кретањима, али не таквих која би стварала проблема у функционисању партије.

Радмановић сматра да у будућности треба избјећи све што може бити рушилачко. "То не значи да сам против тога да грађани изразе незадовољство актуелном влашћу и стањем које јесте тешко. Зато постоје начини", навео је Радмановић и нагласио да "сви имамо одговорност како ћемо убудуће живјети".



Оставите одговор