Р. Мур: Бх правосуђе мора да ријеши корупцију

Први замјеник високог представника у БиХ Родерик Мур сагласан је да у БиХ правосудне институције имају великих проблема када је ријеч о корупцији, те истиче да су за земље кандидате за приступ у ЕУ питања правосуђа увијек најтежа. "Може се десити да, када БиХ дође у позицију преговора, ово буде посљедње поглавље која ће бити […]

субота, септембар 24, 2011 / 13:44

Први замјеник високог представника у БиХ Родерик Мур сагласан је да у БиХ правосудне институције имају великих проблема када је ријеч о корупцији, те истиче да су за земље кандидате за приступ у ЕУ питања правосуђа увијек најтежа.

"Може се десити да, када БиХ дође у позицију преговора, ово буде посљедње поглавље која ће бити затворено. Зато је јако важно да БиХ има одређене предиспозиције, односно да је већ унапријед почела да се бави овим питањем", рекао је Мур и додао да ОХР и међународна заједница подржавају структурални дијалог о реформи правосуђа.

Коментаришући најаву министра правде Републике Српске Џерарда Селмана да ће РС у наставку разговора о реформи правосуђа предложити закон о оснивању Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) РС, Мур је рекао да је ВСТС БиХ успостављен на основу трансфер споразума који су усвојила оба ентитета, али да је БиХ слободна земља и да свака страна има право да тражи измјене споразума.

"ВСТС БиХ је успостављен на основу трансфер споразума који су усвојила оба ентитета и који је у складу са Уставом БиХ, Тако да не требало бити никакве сумње у уставност и легалност ВСТС-а БиХ. Али ово је слободна земаља и свака страна има право да тражи измјене споразума уколико мисли да је то потребно, али то треба да се спроведе процесом који је базиран на уставном закону и не смије да се спроводи једнострано", рекао је Мур за "Глас Српске".

Он је навео да је основни проблем у БиХ што не постоји заједничка визија у вези са будућности земље и њених структура. "Али са наше тачке гледишта, ситуација је јасна – БиХ је интегрална држава која се састоји од два ентитета и три конститутивна народа", поновио је Мур.

Према његовим ријечима, шеф Делегације ЕУ у БиХ Питер Соренасен ће помоћи БиХ да се креће на путу ка ЕУ, а ОХР је ту да обезбиједи имплементацију Дејтонског мировног споразума. "Апсолутно је јасно да ће Соренсен и његов тим напорно радити да би постигли онај циљ на којем смо ми радили, а то је да се БиХ креће путем ЕУ. И он ће у том смислу добити пуну подршку цијелог ОХР-а и Савјета за примјену мира", додао је Мур.

Говорећи о окончању супервизије у Брчко дистрикту, Мур је рекао да постоји листа задатака и да ће међународна заједница отићи из Брчког када се сви ти задаци заврше.

"Морамо бити сасвим сигурни да ће одлука о затварању супервизије допринијети стабилности, а не поткопати стабилност земље. Вјерујем да је то у интересу саме Републике Српске. Јако је важно да када се то догоди ентитети буду спремни да се придржавају обавеза из коначне арбитражне одлуке и да институције Брчког могу да наставе да раде ефикасно", закључио је Мур.



Оставите одговор