Путин покренуо гасовод Сјеверни ток
Русија је данас убацила прве количине гаса у гасовод Сјеверни ток који треба да директно снабдијева западну Европу и који пролази Балтичким морем. У Виборгу, у региону Санкт Петербурга, руски премијер Владимир Путин покренуо је, притиском на компјутерски тастер, убацивање техничког гаса, уз присуство предсједника конзорцијума Сјеверни ток, бившег њемачког кнацелара Герхарда Шредера. „Количина гаса […]
Русија је данас убацила прве количине гаса у гасовод Сјеверни ток који треба да директно снабдијева западну Европу и који пролази Балтичким морем.
У Виборгу, у региону Санкт Петербурга, руски премијер Владимир Путин покренуо је, притиском на компјутерски тастер, убацивање техничког гаса, уз присуство предсједника конзорцијума Сјеверни ток, бившег њемачког кнацелара Герхарда Шредера.
„Количина гаса који ће бити достављен упоредива је са енергијом произведеном у 11 нуклеарних централа”, објаснио је Путин Шредеру.
Гасовод Сјеверни ток, дужине 1.224 километара, треба да омогући транспорт 55 милијарди кубних метара гаса годишње из Виборга, гдје се налази базна станица, до њемачког града Грефсвалд, пролазећи територијалним водама Русије, Финске, Шведске, Данске и Њемачке.
Овај гасовод дозволиће да се заобиђу руске сусједне земље преко којих сада прелази највећи дио руског гаса намијењен Европи.
„Ми ћемо се постепено, мирно ослободити диктата транзитних земаља”, рекао је јуче Путин.
Досад је руски гас ишао у Европу само преко територија Украјине и Бјелорусије. Нови гасовод дужине 1220 километара пролази по дну Балтичког мора – од руског Виборга до њемачког Грајсвалда. Према оцјени генералног директора конзорцијума Норд Стрим Матијаса Варнига, Сјеверни ток ће задовољити једну четвртину потребе Европе за гасом.
Пропусна моћ је 27,5 милијарди кубика гаса годишње. Други крак гасовода ће прорадити 2012.године, и увећати испоруку до 55 милијарди кубика.
Заинтересованост Москве за скорији почетак рада гасовода је разумљива. Европа затвара своје нуклеарне централе. Потреба за гасом ће бити већа. У тим условима Сјеверни ток ће омогућити испоруку гаса коју неће моћи да ометају као раније земље транзитери, рекао је за Глас Русије стручњак фонд националне енергетске безбједности Александар Пасечник:
Сјеверни ток ће омогућити Русији да умањи ризик испоруке у Европу, заобилазећи земље као Украјина, а и Бјелорусија. Захваљујући новом гасоводу дупло ћемо смањити транзитну зависност од украјинског система.
Гасовод почиње са радом на станици „Портоваја“ код Виборга, а на церемонији ће учествовати премијер Владимир Путин. Плаво гориво из Русије већ очекују у Европи. Газпром је потписао дугорочне уговоре са потрошачима Њемачке, Данске, Холандије, Белгије, Француске и Велике Британије.
Сада ће се до БиХ чути цвокотање Пољске!