Путин и реална шанса: Могуће да се нађе излаз из иранског ћорсокака

Руски предсједник Владимир Путин рекао је да постоји "реална шанса" да се нађе излаз из ћорсокака због иранског нуклеарног програма, саопштено је из Кремља. Путин је то рекао у телефонском разговору са иранским предсједником Хасаном Роханијем, који је захвалио Русији на напорима које, као једна од шест свјетских сила (поред САД, Британије, Француске, Кине и […]

понедељак, новембар 18, 2013 / 14:44

Руски предсједник Владимир Путин рекао је да постоји "реална шанса" да се нађе излаз из ћорсокака због иранског нуклеарног програма, саопштено је из Кремља.

Путин је то рекао у телефонском разговору са иранским предсједником Хасаном Роханијем, који је захвалио Русији на напорима које, као једна од шест свјетских сила (поред САД, Британије, Француске, Кине и Немачке), улаже да се нађе рјешење у преговорима.

У рунди преговора раније овог мјесеца није постигнут договор између Ирана и шест свјетских сила којим би био окончан десетогодишњи ћорсокак у вези са иранским нуклеарним програмом.

Техеран инсистира да је његов нуклеарни програм у мирољубиве сврхе, али међународна заједница тврди да је његов циљ производња нуклеарног оружја.

Разговори две стране треба да буду настављени ове недеље у Женеви.

Ирански дрон

Иран је представио данас нову беспилотну летјeлицу, са радијусом дјеловања од 2.000 километара која може да лети до 30 сати.

Ирански министар одбране Хосеин Деган рекао је да беспилотна летјeлица за извиђачке и борбене мисије Фотрос, највећа оваква летјелица произведена у Ирану до сада, са радијусом од 2.000 километара.

Са тим дометом дјеловања летјилица може да обухвати већи дио Блиског Истока, укључујући Израел.

Претходна најсавршенија летјeлица Шахед-129 (Свједок-129) је према извјештајима имала сличан радијус деловања, али је могла да остане у ваздуху највише 24 сата.

"Ова беспилотна летeлица може да изводи мисије извиђања и да носи ракете ваздух-земља за борбене операције", рекао је Деган, преноси иранска новинска агенција Ирна.

Летилицу су конструисали научници у Иранској авионској индустрији повезаној са Министарством одбране.

Деган је рекао да је ова беспилотна летилица кључни додатак иранским војним капацитетима и да је произведена упркос тешким санкцијама уведеним Ирану због сумњи да развија нуклеарни програм.

"Санкције непријатеља не могу да створе препреку на путу напретка у нашој одбрамбеној индустрији", рекао је Деган како преноси иранска новинска агенција.

Иран демантује да покушава да развије нуклеарно оружје и тврди да је његов нуклеарни програм искључиво за мирнодопске сврхе.

Иран је последњих година кренуо у обиман програм производње беспилотних летилица, што забрињава САД и западне земаље.



Оставите одговор