Први корнишони отишли у Њемачку

Кооперанти њемачке Фирме "Куне” на подручју Градишке, Козарске Дубице, Новог Града, Приједора и Кључа ове сезоне су произвели 800 тона краставаца корнишона. На састанку са кооперантима одржаном вечерас у Новом Граду директор ове фирме за БиХ Харалд Фајлинг рекао је да је на овом подручју било укључено 130 коопераната и да је њих 72, што […]

субота, октобар 10, 2015 / 13:50

Кооперанти њемачке Фирме "Куне” на подручју Градишке, Козарске Дубице, Новог Града, Приједора и Кључа ове сезоне су произвели 800 тона краставаца корнишона.

На састанку са кооперантима одржаном вечерас у Новом Граду директор ове фирме за БиХ Харалд Фајлинг рекао је да је на овом подручју било укључено 130 коопераната и да је њих 72, што је више од 55 одсто, остварило производњу већу од четири тоне по дунуму, а да има произвођача са приносом од 10 тона по дунуму.

“Најбољи произвођачи имају више од 70 одсто прве класе, а њих око 25 одсто има више од 55 одсто прве класе”, рекао је он.

На подручју општине Нови Град 19 коопераната имало је производњу на укупно 18 дунума, а произвели су 71 тону краставаца, док је најбољи принос у овој општини 5,5 тона по дунуму.

Фајлинг је рекао да су произвођачи репроматеријал отплаћивали у ратама испорученим производима.

“Имали су стручну подршку агронома који су их обилазили на терену, савјетовали их телефонски и смс сервисом обавјештавали о времену извођења агротехничких мјера”, навео је он.

Откупна цијена за килограм прве класе краставаца износила је 1,20 КМ, друге 0,50 КМ и треће 0,15 КМ.

Најављено је да ће најбољи произвођачи, они који су испоручили више од четири тоне, имају најмање 55 одсто прве класе и потпишу уговор за наредну годину, добити екстра бонус од 0,07 КМ за испоручену прву класу.

“Наша фирма није дошла овдје да послује једну годину, већ да остваримо дугорочну сарадњу којом ћемо бити задовољни и ми и произвођачи”, изјавио је Фајлинг.

Он је рекао да ће овог мјесеца почети презентације за наредну сезону, а произвођачима је савјетовао да земљиште јесенас пођубре органским ђубривом како би смањили потрошњу вјештачког, да оставе стубове, жицу и цријева за наводњавање, те да сачувају неискориштени репроматеријал и да га адекватно ускладиште до наредне сезоне.

Фајлинг је навео да је ове године откуп обављан на 16 откупних станица и да је планирано да наредне године на већим откупним станицама буду инсталиране машине за сортирање.

Стручни сарадник у Одјељењу за пољопривреду општине Нови Град Бојан Маран је рекао да пољопривредни произвођачи у Новом Граду имају право на општинске подстицаје за производњу корнишона у износу од 20 одсто од откупне цијене.

Након што је 23. септембра завршен откуп крастваца корнишона, фирма “Куне” организовала је састанке са кооперантима како би се сумирали резултати.

Фирма “Куне” кооперацију је понудила од ове године у оквиру пројекта “Јачање структура слабих региона у БиХ”, који подржава њемачка организација за међународну сарадњу ГИЗ и који ће трајати три године.

Откупни центар је у Агро-центру предузећа “Еко-Бел” у Козарској Дубици, гдје је и представништво њемачке фирме за БиХ.



Оставите одговор