Прописи БиХ зауставили запошљавање 800 људи

Угледна аустријска компанија Боксмарк, која послује у више свјетских држава и бави се прерадом коже, одустала је од улагања у БиХ, пошто Влада РС није успјела издејствовати промјену одређених прописа на нивоу БиХ, који се тичу увоза и царина, а који би омогућили и олакшали ову инвестицију. Потврдио је то „Независним“ Петар Ђокић, министар индустрије, […]

четвртак, јануар 21, 2016 / 11:54

Угледна аустријска компанија Боксмарк, која послује у више свјетских држава и бави се прерадом коже, одустала је од улагања у БиХ, пошто Влада РС није успјела издејствовати промјену одређених прописа на нивоу БиХ, који се тичу увоза и царина, а који би омогућили и олакшали ову инвестицију.

Потврдио је то „Независним“ Петар Ђокић, министар индустрије, енергетике и рударства РС, истичући да је ова фирма на подручју Бањалуке планирала отварање фабрике за прераду коже, а у којој је у старту планирано запошљавање око 800 радника.

Економисти сматрају да управо овакви примјери неусаглашених прописа на ентитетском и нивоу БиХ и недостатак воље за измјеном и поједностављењем одређених процедура узрокују одустајање страних инвеститора од улагања у БиХ, која су нам пријеко потребна и налазе се у озбиљном паду.

Наиме, сједиште компаније „Боксмарк“ је у аустријском граду Фелдбаху, а поред Аустрије послује у Њемачкој, Кини, Мексику, Словенији и Хрватској. Ова фирма, која је дио свог капитала жељела да уложи у РС, односно БиХ, има традицију дугу преко 200 година у овој бранши, односно у производњи кожних пресвлака и других производа од коже, а у склопу компаније постоји и истраживачки и развојни центар.

Ђокић је рекао да имају одређених проблема и застоја у раду, посебно када је у питању привлачење страних инвестиција, а који се тичу ограничења због ентитетских и надлежности нивоа БиХ.

„То је за нас велики проблем. Врло често нисмо у прилици повући одређене потезе, јер морамо усаглашавати дјеловање на нивоу БиХ, које иде доста отежано“, рекао је Ђокић. С тим у вези, он је поменуо фирму „Боксмарк“, која је одустала од изградње фабрике за прераду коже на подручју Бање Луке, а коју Влада РС и ово министарство нису могли подржати у тој намјери.

„Нисмо то могли учинити јер нисмо могли утицати да се промијене прописи на нивоу БиХ, који регулишу питања увоза и царина и у том смислу јако жалим за том инвестицијом која није остварена“, рекао је Ђокић.

Он је додао да се инвеститор из Аустрије послије тога више није јављао. Зато Ђокић сматра да је изгубљена једна велика инвестиција која је могла знатно да промијени односе у сектору кожарске индустрије у БиХ, у погледу обезбјеђења квалитетних сировина и подршке већ раније успостављеној производњи.

С тим у вези, Ђокић је нагласио да РС у области текстилне и кожарске индустрије биљежи повећање броја запослених, али да у обиму производње није обезбијеђен неки велики раст.

„У том сектору је важно да има још интереса за трансфер технологије и за отварање нових погона у више дијелова РС и, наравно, ново запошљавање. Том питању ћемо бити посвећени у наредним мјесецима“, поручио је ресорни министар. Додао је да Влада РС сада нема директан утицај на структуру власти на нивоу БиХ, која је садржана од других политичких странака које су у РС опозиција, и који имају свој поглед на укупну ситуацију, па врло често имају различит приступ неким питањима.

„И то је објективан проблем, како за РС, а увјерен сам и за ФБиХ“, закључио је Ђокић.

Предраг Дудуковић, члан Удружења економиста РС – СWОТ, казао је да је општепозната ствар да неусклађеност закона на нивоу ентитета и БиХ представља кочницу у многим областима.

„Друго је питање зашто то до сада није ријешено. Све могуће странке су се измијењале на нивоу БиХ и владали су, а ниједан Савјет министара није ријешио те проблеме, које је тебало ријешити давно“, сматра Дудуковић и додаје да очигледно ту нема добре воље, с обзиром на то да се зна шта треба ријешити. Навео је и примјер Закона о електронском потпису, који је донесен на нивоу РС, али да постоје одређена кочења на нивоу БиХ, тако да ти проблеми у претходних шест-седам година нису ријешени.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор