Привредници: Сад ће све поскупити

Привредници у Српској осудили су одлуку Регулаторне комисије за енергетику о поскупљењу струје и упозорили да ће то довести до ланчаног повећања цијена производа и услуга. Привредници у Српској осудили су одлуку Регулаторне комисије за енергетику о поскупљењу струје и упозорили да ће то довести до ланчаног повећања цијена производа и услуга. Регулаторна комисија за […]

субота, јун 13, 2015 / 14:14

Привредници у Српској осудили су одлуку Регулаторне комисије за енергетику о поскупљењу струје и упозорили да ће то довести до ланчаног повећања цијена производа и услуга.

Привредници у Српској осудили су одлуку Регулаторне комисије за енергетику о поскупљењу струје и упозорили да ће то довести до ланчаног повећања цијена производа и услуга.

Регулаторна комисија за енергетику РС донијела је у четвртак одлуку да од 1. јула струја буде скупља за домаћинства 9,4 одсто, а за мале купце, међу којима су трговине, занатлије и други предузетници, у просјеку за 4,8 одсто. Коначну одлуку о повећању цијене за индустријске потрошаче донијеће “Електропривреда РС”, а извјесно је да ће оно износити 11,2 одсто.

Предсједник Привредне коморе РС Борко Ђурић истакао је да је поскупљење струје неоправдано и да ће оно изазвати талас поскупљења. Он је казао да је нелогично да се у вријеме када се говори о подршци привреди повећава цијена струје.

– Кад се уводе оптерећења, то врло брзо ступа на снагу, али када треба да дође до растерећења привреде, то траје. За два дана је донесена одлука о продужењу плаћања солидарног доприноса, а на смањење доприноса чекамо измјене закона којима ће бити повећан ПДВ, тако да ту суштински нема растерећења – казао је Ђурић.

Унија удружења послодаваца РС затражила је, због поскупљења струје, хитан састанак са представницима Владе РС оцијенивши да је оно потпуно непримјерено.

– “Електропривреда” има превелики број радника који имају знатно веће плате од наших и дотације за струју, а од привреде траже да сноси све те трошкове – казао је потпредсједник Уније удружења послодаваца РС Саша Тривић.

Директор и власник Фабрике обуће “Санино” из Дервенте Радован Пазуревић истакао је да послодавци неће смањивати плате радницима за износ поскупљења струје, како су то раније најављивали.

– Било би неозбиљно сваљивати терет на ионако мале плате наших радника, али начин на који се повећава цијена струје је неприхватљив и тражићемо да се зауставе све активности у вези с тим. У “Електропривреди” има много простора за уштеде и када би биле реализоване, не би било потребе за повећање цијене струје – казао је Пазуревић.

Поскупљење струје једна је од главних тема и на политичкој сцени. Премијер РС Жељка Цвијановић рекла је да очекује одлуку о поскупљењу струје како би је анализирала, али је поновила да није сагласна са великим поскупљењима.

– Већ раније сам рекла да се не слажем са толиким повећањем. У ранијим перцепцијама које смо имали када је покренуто то питање кретали смо се у распону од три до четири одсто – рекла је Цвијановићева.

Предсједник Народне скупштине РС и потпредсједник ДНС-а Недељко Чубриловић казао је да ДНС није учествовао у доношењу одлуке о поскупљењу струје и да су против тога.

– Колики је капацитет и могућност ДНС-а да то спријечи, видјећемо. Зна се да ту одлуку доноси агенција која је потпуно самостални орган – рекао је Чубриловић.

Поскупљењу струје се успротивио и предсједник ДНС-а Марко Павић.

– Регулаторна комисија за енергетику РС је независно тијело, али ја ћу се борити на свим могућим фронтовима у складу са нашим правним системом да се овакве одлуке пониште или да се више не дешавају – рекао је Павић.

Предсједник Клуба посланика СДС-а у Народној скупштини РС Вукота Говедарица казао је да је цијена струје повећана због лоповлука, нестручности и незнања у “Електропривреди РС”, док је предсједник Клуба посланика ПДП-а Бранислав Бореновић рекао да је поскупљење резултат врло лоше политике која се води у РС и покриће за лоше резултате.

Министар индустрије, енергетике и рударства РС Петар Ђокић истакао је да је очекивао да ће нова цијена струје бити нижа од оне коју је утврдила Регулаторна комисија за енергетику РС.

Казао је да би требало донијети посебан програм субвенционисања за социјално угрожене категорије.

– Циљ министарства и Владе је да социјално осјетљиве категорије становништва буду заштићене при промјени цијене струје. Тренутно анализирамо моделе и усаглашавамо основне елементе програма заштите социјално угрожених категорија – казао је Ђокић и подсјетио да је од 2008. до 2012. године овај програм успјешно спровођен, пише Глас Српске.



Оставите одговор