Привредни криминал нас оштетио за 56,5 милиона КМ

Полиција Републике Српске током прошле године открила је 722 случаја привредног криминала којима је Српска оштећена за више од 56,5 милиона КМ, изјавио је начелник Одјељења за спречавање привредног криминала МУП-а Републике Српске Радомир Домузин. Он је нагласио да су тужилаштвима поднијета 463 извјештаја против 699 особа које су нелегално присвојиле 43,7 милиона КМ. "Откривено […]

понедељак, фебруар 27, 2012 / 08:45

Полиција Републике Српске током прошле године открила је 722 случаја привредног криминала којима је Српска оштећена за више од 56,5 милиона КМ, изјавио је начелник Одјељења за спречавање привредног криминала МУП-а Републике Српске Радомир Домузин.

Он је нагласио да су тужилаштвима поднијета 463 извјештаја против 699 особа које су нелегално присвојиле 43,7 милиона КМ.

"Откривено је 120 злоупотреба службеног положаја или овлаштења чији су починиоци причинили штету већу од 22 милиона КМ, затим 77 проневјера и 48 пословних превара. Статистички подаци не показују стварно стање, јер у моменту извршења нема ни дјела ни извршиоца. Они се накнадно откривају, помоћу пословне документације, што је резултат рада полицијских инспектора", рекао је Домузин за "Прес".

Говорећи о предметима са највећом штетом, Домузин је навео да је полиција у фирми "Октан Оил" из Бијељине открила да је одговорна особа набавила и потом продала нафтне деривате, а да није обрачунала и платила порез у износу од преко пет милиона КМ.

"Такође, злоупотребом положаја заступник београдске фирме `Санација` у Бијељини са благајне је подигао око 840.000 КМ у кешу, на име ангажовања радника, али рачуне није евидентирао у централи предузећа и тај износ је присвојио за себе. Пријавили смо и четири особе које су незаконитим трансакцијама подизале новац са рачуна Нове банке чиме су и банку и клијенте оштетили за више од 600.000 КМ", рекао је Домузин.

Он је додао да су "Жељезнице Републике Српске" у којима је уочено више неправилности и даље предмет истраге, а због честих промјена руководства сви предмети су обједињени и раде се као један.

"Због несавјесног рада и злоупотребе службеног положаја прошле године поднијели смо извјештај против четири одговорне особе у `Жељезницама Републике Српске`, јер су потписале штетан уговор којим је то предузеће оштећено за 2,8 милиона КМ. Они су са чешким предузећем `Он трак` уговорили поправку локомотива и авансно уплатили тај износ, а да то предузеће уопште није вршило никакве поправке", рекао је Домузин.



0 КОМЕНТАРА

  1. Свака част полицији РС на откриванју кримилналаца у краватама и на високим службеним положајима. Али, поучени досадашњом праксом, правосуђе неће урадити ништа на њиховом процесуирању јер је ријеч о „кадровима“.

    Како је ово изборна година, требало би да буде обавеза свих јавних институција, посебно ових које се баве откривањем и процесуирањим криминалаца чија дела директно угрожавају безбедност и опстанак РС и народа и грађана, да јавно објаве имена „кадрова“ криминалаца да се, случајно, поново не би нашли на изборним листама странака које су их и довеле на „руководеће положаје“.

  2. Ма обична статистичка прича. Полиција воли да се „фрља“ са оваквим извјештајима који често немају покриће у реалним доказима, који су доказ на суду. Или рецимо у извјештају стоји да је неко радио са пар милиона марака, а неплаћени порез је неколико десетина марака. Објави се она цифра о промету, која је бомбастичнија. Или, донесен је закон који каже да је сва имовина фирми из РС, коју имају у иностранству имовина РС. У једном члану се пропише да ће Влада РС, донијети посебну одлуку, за сваку некретнину, а Влада никад не донесе, па суд на крају ослободи неког који је оптужен, јер је закон јасан, да мора постојати одлука Владе РС,да та и та некретнина је у власништву РС.
    Или, шта ради пореска управа. Тај орган нема тачну евиденцију ко су јој порески обвезници. Па се деси, да дође група инвеститора са стране, узму фабрику у закуп, раде 2-3 године, не уплаћују радницима доприносе. Плате исплаћују у кешу, затворе фирму, врате се у земљу одакле су, али доприносе за раднике нису уплатили.
    Насупрот томе, икако могу из Катастра узети попис власника некретнина (као што се некад радило), нас биједнике тјерају да стојимо у редовима да попуњавамо обрасце о пријави имовине, пријетећи казнама. Може им се.

Оставите одговор