Неће бити поскупљења струје

Струја за сада неће поскупјети у Републици Српској јер ниједно предузећа из састава Електропривреде Српске није поднијело захтјев за покретање тарифног поступка код републичке Регулаторне комисије за енергетику, потврђено је Срни у Електропривреди. "Цијене, које су посљедњи пут измијењене 1. јануара 2010. године, још су у примјени", истичу у Електропривреди Републике Српске и напомињу да […]

понедељак, фебруар 27, 2012 / 08:53

Струја за сада неће поскупјети у Републици Српској јер ниједно предузећа из састава Електропривреде Српске није поднијело захтјев за покретање тарифног поступка код републичке Регулаторне комисије за енергетику, потврђено је Срни у Електропривреди.

"Цијене, које су посљедњи пут измијењене 1. јануара 2010. године, још су у примјени", истичу у Електропривреди Републике Српске и напомињу да је Регулаторна комисија 2011. године измијенила методологију утврђивања цијена за купце који имају право да стурују купују на слободном тржишту.

То су већи индустријски и комерцијални купци који, без обзира на додијељено право, електричну енергију набављају од дистрибутивних предузећа из састава Електропривреде Републике Српске.

"Разлог томе је да је цијена према којој се снабдијевају значајно нижа од тржишне и купцима није исплатив излазак на тржиште електричне енергије", истичу у овом предузећу и напомињу да је, с обзиром на то да још није примијењена донесена Методологија, у овом тренутку тешко рећи да ли ће бити промјене цијена за ову групу купаца.

У Електропривреди Републике Српске кажу да је, послије дугог периода са рекордном потрошњом електричне енергије, потрошња у претходних седам дана умањена за око 20 одсто у односу на максималне вриједности из прве половине фебруара.

"Дневна потрошња је тренутно на приближно планском нивоу за овај период и претходних неколико дана није се значајно одразило на повећање дотока", наводе у Електропривреди.

Према подацима овог предузећа, ниво акумулације Билећа, као најзначајнијег хидроенергетског објекта у Републици Српској, нижи је за 27 метара од планираног.

Дотоци у сливу ријека Дрине и Врбаса су у дужем периоду знатно мањи од планираних, што се негативно одражава на рад хидроелектрана Вишеград и Бочац, па је због тога ограничена производња електричне енергије.

Уредно снабдијевање купаца у Републици Српској, како напомињу у Електропривреди Републике Српске, у претходном периоду је омогућено изузетном погонском спремношћу термоелектрана, које су од почетка године премашиле план производње за око 8,2 одсто.

"Чак и у периоду када је потрошња купаца у Републици Српској прелазила 15.000 мегават часова дневно, Електропривреда Српске је комплетне потребе подмиривала производњом из властитих постројења", кажу у овом предузећу и додају да су изузетак биле мање набавке електричне енергије током застоја Рудника и термоелектране Гацко.

Захваљујући доброј погонској спремности производних постројења, наводе стручне службе, избјегнуте су веће набавке електричне енергије чија је цијена достизала екстремне износе, веће и од 200 евра по мегават часу.

"Електропривреда Републике Српске тренутно у цјелости подмирује потребе купаца производњом из властитих постројења и нема потребе за увозом електричне енергије", истичу у Електропривреди.



Оставите одговор