Приједлози Уније студената Српске за рангирање факултета

Унија студената РС објавила је своје приједлоге за критеријуме према којима би се рангирали факултети.

среда, фебруар 18, 2015 / 19:40

Унија студената РС објавила је своје приједлоге за критеријуме према којима би се рангирали факултети.



0 КОМЕНТАРА

  1. Rangiranje univerziteta:
    Rangiranjem se obuhvataju državni univerziteti i fakuletti, privatluk-mafijašluk i druge tezge za prodaju diploma. (Fabuse,Apejrone,Sunergije,Evropske,Internacionane,Nezavisne, Slobomire,Američke…) i slične destrukcije obrazovanje neka se rangiraju sa pijacama.
    Na provom mestu hitnu doneti dekret o ukidanju privatizacije obrazovanja! Obrazovanje nije zanatska radnja da bi se svaki pojedinac bavio štampanjem i prodajom diploma. Privatizacija obrazovanja i podaja diploma je najnusniji posao. Jedna diploma koji prodaju za 15-20-25 hiljada KM košta da se odštampa 10 KM. Ulože 10 Km zarade 20.000 KM. Otuda tolika lavina otvorenih privatnih tezgi za prodaju diploma.
    Tabela rangiranja:
    1-2. Državni beogradski i novosadski univerzitet
    1-2. Državni beogradski i novosadski univerzitet
    3-10 ……. Prazno
    11. Državni banjalučki univerzitet.
    Svi drugi fakulteti nikli na livadi, po kasarmama, hangarima, halama status „HITNO UKINUTI“ završtiti sa tim igrarijama sa naukom, prodajama diploma, uobraženom glupošću neznalica, kaobojština od obrazovanja ni našta na liči.
    Gde se još priznaju neki lokalni fakulteti tipa bijeljinskih, dobojskih, vlaseničkih, paljanskih, trebinjskih, fočanskih, prijedorskih, srebreničkih fakultetiskih igarija za zamajavanje i zombiranje omladine bez posla.
    Profesori ekonomkskih fakulteta koji nisu sposobni osnovati preduzeća od minimum 100 radnika koji će uspešno poslovati na tržištu oduezti doktorat, to isto važi i za diplomirane ekonomiste!

  2. @Ostao bez fabrike

    Зашто укидати приватне факултете? Ако неко жели да иде на трећеразредни приватни факултет и добије безвриједну диплому, то је његова ствар. На слободном тржишту њега неће запослити нико, зато што на слободном тржишту у свој посао улажеш свој капитал и не пада ти на памет да запослиш човјека који је стекао образовање на „млиновима за дипломе“, па да ти уништава посао својом неспособношћу и незнањем.

    Проблем су државне фирме које упошљавају људе са таквих факултета, јер државне фирме се не финансирају од приватног капитала, већ се финансирају из твог и мог пореза, те се упошљавањем неспособног кадра наноси штета нама, тј. друштву, а не приватном власнику.

    На истински слободном тржишту – које не гуше прегломазан државни сектор и војска корумпираних партијско-бирократских чиновника, који су често у спрези са приватницима тајкунима којима гарантују монопол отежавајући рад малих предузетника, као што је случај код нас – приватни факултети који не пружају квалитетно образовање су дугорочно осуђени на пропаст, будући да се нико у приватном сектору с њиховом дипломом не може запослити, па се стога нико ни не одлучује да студира на таквим факултетима.

    Осим што треба скресати државни сектор, ријешити се корупције и огромног броја бескорисних бирократа, те олакшати пословање, потребно је увести строге критеријуме за запошљавање у државним фирмама; да се у њима не може запослити и појединац који је завршио „интернационални факутлет“ на којем један професор предаје по педесет предмета.

    Мимо тога, приватне факултете не треба забрањивати. Неквалитетне ће уништити слободно тржиште, а они квалитетни ће допринијети друштву.

  3. остао без фабрике,Моје је мишљење ако већ рангирате, да никада не можете изједначити државни Унирвезитет у Београду и државни Унирвезитет у Новом Саду. Кад се само сјетите Економског факултета у Суботици који припада Универзитету у Новом Саду, биће вам јасно да је он по рангу пуно ближи бањалучком него београдском.

  4. Остао без фабрике,

    Већина коментатора се баца камењем на приватне факултете, а нико не размишља како је један дио њих настао, као и новоформирани универзитети у Републици Српској. Не кажем за све. Распадом ове наше несретне државе силни професори и доктори наука из српског корпуса су остали без својих матичних факултета и само неколицина њих (углавном академика и професора са јаким везама) је нашло своје ухљебљење на државним факултетима у Србији. Са мојим покојним братом је на Филозофском факултету у Беграду 1992 у реду чекао и његов професор, мој брат да се упише на четврту годину, а професор да га приме да ради.Требало је тај силни кадар негдје запослити.
    Одговорно тврдим да куповине испита и диплома има и на државним факултетима и високим школама. Нису нимало имуни исто као и приватни. Кроз моју службу је прошло приправника и са једних и са других факултета и опет одговорно тврдим да се у обиму знања нису много разликовали. Од случаја до случаја, као и од жеље колико ко хоће да се у раду доказује и усавршава.
    Колико год приватни универзитети имали својих мана, у нечем појединим одајем признање, техничка опремпљеност, књиге и литература које улазе у цијену школарине, потпуна посвећеност професора студентима од предавања, вјежби,консултација итд…

  5. Ko se ovim prijedlogom studenata našao ugrožen?Pa naravno,parazitska struktura potpuno nepotrebnih privatnih fakulteta i na njima zaposlenih.Znate li da u Banjaluci postoji i fakultet za kozmetologiju.Ne kozmetologiju kao kosmos + logos.Već lakiranje noktiju i šminkanje lica +logos.
    Pa ministra koji je to dozvolio treba strpati u zatvor.Ali neće ići,sada je ministar pravde.
    Sjebao nam školstvo i kulturu,a sad bi da nam zakone piše.
    I da,on je dao pare za onaj antisrpski film Sveti Đorđe ubiva aždaju.

  6. @AGRONOM, слажемо се и за акредитације.

    @Nebojša, не треба њега стрпати у затвор због „козметологије“. Ако неко хоће да отвори „факултет за козметологију“ од свог капитала и ако нека будала хоће да студира „козметологију“ о свом трошку, треба им то омогућити. Само себи штете, ником другом. Штавише, што је већи број „козметолога“, то је на тржишту рада мања конкуренција људима који су стекли озбиљно, квалитетно образовање, па ће они лакше наћи посао и за њега добијати већу плату (понуда и тражња).

    @lera, корупција може да постоји само у контакту са државом, а у приватном сектору не. Кад купиш испит на приватном факултету, ти наноси штету себи (ниси стекао знање) и угледу факултета (производи неквалитетан и необразован кадар).

    Кад купиш испит на државном факултету, осим што штетиш себи, наносиш штету и читавом друштву: прво, будући да је то државни факултет, ти наносиш штету угледу државе, па стога и друштва; друго, наносиш материјалну штету држави, тј. друштву, које финансира твоје образовање, а које ти не стичеш, већ вараш то друштво да га стичеш (дакле, бацаш државни новац) и треће, некој способној, поштеној и жељној знања особи, која би допринијела друштву са стеченим знањем, ускраћујеш ту могућност попуњавајући ограничен број мјеста на државном факултету.

    Исти је случај и са непотизмом – ако неки приватник хоће да запосли свог нећака умјесто тебе, иако си ти способнији, он штети само себи и ником више. Али непотизам у државном сектору наноси штету читавом друштву из истих разлога као и корупција.

    Чистке треба спровести на државним факултетима, а на приватним ће чистке спровести само тржиште. Држава на приватним факултетима треба да обезбиједи само да нема лажног оглашавања и да се поштују потписани уговори.

Оставите одговор