Предсједавајући Ректорске конференције поднио оставку

Предсједавајући Ректорске конференције Републике Српске Жарко Павић поднио је данас оставку на ову функцију, изражавајући незадовољство због неодговорности изношења у јавност података из "Стратегије развоја образовања у Републици Српској 2016-2021″, која није усаглашена са Ректорском конференцијом. Павић је истакао да подаци из Стратегије који су изнесени у јавност нису били предмет Ректорске конференције Републике Српске, […]

уторак, фебруар 2, 2016 / 17:51

Предсједавајући Ректорске конференције Републике Српске Жарко Павић поднио је данас оставку на ову функцију, изражавајући незадовољство због неодговорности изношења у јавност података из "Стратегије развоја образовања у Републици Српској 2016-2021″, која није усаглашена са Ректорском конференцијом.

Павић је истакао да подаци из Стратегије који су изнесени у јавност нису били предмет Ректорске конференције Републике Српске, те нису укључивали цјелокупну академску заједницу за високо образовање.

“Донијели смо одлуку да треба хитно стопирати изношење у јавност, пред Владу Републике Српске и пред Комисију за израду новог Закона о високом образовању Српске овакав уставно и законски неодржив документ, док Ректорска комисија не добије предложени документ и не формира званичан став”, рекао је Павић данас у Бањалуци након ванредне сједнице Ректорске конференције Српске.

Он је навео да је предност Стратегије то што представља базу за израду новог Закона о високом образовању Републике Српске, а да је недостатак то да ову стратегију нису израђивали експерти за стратешко планирање, него одређена група професора који нису припремљени за израду тако озбиљног документа.

Павић је додао да је недостатак Стратегије и то што она није прошла све оно што је договорено на посљедњој Ректорској конференцији, па, самим тим, није добила ни њену сагласност.

“На посљедњој сједници Ректорске конференције, која је била прије око два мјесеца, а на којој су учествовали сви ректори и предсједници Савјета високог образовања Српске и ректор Агенције за акредитацију, те представници Министарства просвјете и културе Српске и Академије наука и умјетности Српске, договорено је потпуно другачије”, рекао је Павић.

Он је оцијенио да одредбе у Стратегији којима се раздвајају приватни и државни сектор у високом образовању Српске у домену забране извођења студијских програма из области медицине, права и педагогије на приватним универзитетима представља противуставни акт.

“То угрожава основне темеље Универзалне декларације о људским правима УН и Европске конвенције о људским правима, те одступа од зацртаних реформских циљева у високом образовању усклађених са Болоњском декларацијом”, истакао је Павић.

Он сматра да уколико постоје проблеми на одређеним студијским програмима, то треба да рјешавају институције које су за то акредитоване, а то је Агенција за акредитацију, која је акредитовала те програме на пет година.

“Тек након истека тих акредитација, може се постављати питање организовања и рада студијских програма”, додао је Павић.

Према његовим ријечима, донесена је одлука да се формира комисија Ректорске конференције Републике Српске коју би чинили представници свих Универзитета Српске, а која би донијела званичан став Конференције о питању предложене Стратегије, са конкретним побољшањима и исправкама.

Павић је рекао да је рок за побољшану и легално усклађену верзију Стратегије Комисије Ректорске конференције Српске до сљедећег састанка, који је предвиђен крајем фебруара, да ће примједбе Конференције бити генералне и да се неће односити само на организовање три наведена студијска програма.



Оставите одговор