Пољак у Приштини бубрег платио 25.000 евра

Пољак Тадеуш Садај свједочио је на суђењу у Приштини да је платио 25.000 евра за трансплантацију бубрега на клиници на Косову 2008. године. Садај (56) је то изјавио пред судом у Приштини којим руководи ЕУ, свједочећи посредством видео линка из Варшаве, преноси агенција АФП. Он је навео да је по доласку на клинику "Медикус" добио […]

четвртак, март 22, 2012 / 21:01

Пољак Тадеуш Садај свједочио је на суђењу у Приштини да је платио 25.000 евра за трансплантацију бубрега на клиници на Косову 2008. године.

Садај (56) је то изјавио пред судом у Приштини којим руководи ЕУ, свједочећи посредством видео линка из Варшаве, преноси агенција АФП.

Он је навео да је по доласку на клинику "Медикус" добио да потпише неке папире и да се након сат времена нашао у операционој сали.

Специјални тужилац ЕУ Џонатан Рател питао га је да ли се радило о операцији трансплантације бубрега, на шта је Садај одговорио потврдно.

Садај је додао да је за ту операцију платио 25.000 евра које је у кешу предао доктору Јусуфу Сонмезу, наводи АФП.

Он је објаснио да је дошао до Сонмеза преко интернета гдје је тражио информације о трансплантацији бубрега.

Сонмез је један од главних осумњичених у случају илегалне трговине органима на Косову.

Садај се са турским доктором срео неколико пута у Турској прије него што су заједно отпутовали за Приштину. Он је навео да га је Сонмез и оперисао. Данашње суђење је прво те врсте које води Еулекс на Косову, наводи АФП.

У извјештају Дика Мартија тврди се да су високи команданти Ослободилачке војске Косова, међу којима и косовски премијер Хашим Тачи, умијешани у организовани криминал и трговину људским органима – као и да су случајеви "Медикус" и "Жута кућа" повезани.

Марти је у свом извјештају написао и да су они држали притворне центре на албанској граници у којима су убијани заробљени цивили, већином Срби, а њихови органи продавани на црном тржишту.

Савјет Европе представио је извјештај о трговини људским органима још 12. децембра 2010. године, а неколико дана касније после га је Комитет за правна питања Парламентарне Скупштине Савета Европе и усвојио.

Више од мјесец дана касније Парламентарна скупштина Савета Европе је са 169 гласова "за", 25. јануара 2011. године, усвојила резолуцију на основу Мартијевог извјештаја.

Усвојеном резолуцијом позивају се међународна заједница и власти у Београду, Приштини и Тирани да предузму мјере, како би се трговина људским органима и други злочини током и после сукоба на Косову расвијетлили.



Оставите одговор