Политика задуживања предлаже 4,183 милијарде КМ задужења

Укупне потребе за задужењима Републике Српске износе 4,183 милијарде КМ, а од овог износа већ су одобрена кредитна средства од 559,54 милиона КМ, док би нова задужења Српске износила 3,624 милијарде КМ, наводи се у Приједлогу политике задуживања Републике. Основни приоритети код задуживања су подстицај развоја малих и средњих предузећа, задуживање крајњих корисника кредита који […]

понедељак, мај 21, 2012 / 12:25

Укупне потребе за задужењима Републике Српске износе 4,183 милијарде КМ, а од овог износа већ су одобрена кредитна средства од 559,54 милиона КМ, док би нова задужења Српске износила 3,624 милијарде КМ, наводи се у Приједлогу политике задуживања Републике.

Основни приоритети код задуживања су подстицај развоја малих и средњих предузећа, задуживање крајњих корисника кредита који су кредитно способни (Електропривреда, општине, "Путеви", "Аутопутеви"), индиректно задуживање Српске у име и за рачун крајњих корисника кредита или уз гаранцију Републике, истиче се у овом документу, који ће сутра бити разматран у наставку 18. редовне сједнице Народне скупштине Српске.

Приоритети задуживања су и пројекти из области инфраструктуре, стамбено збрињавање породица погинулих бораца, ратних војних инвалида, избјеглих и расељених лица, рефинансирање постојећег дуга, финансирање пројеката из области просвјете и културе, финансирање буџетског дефицита, те пројеката из области здравства.

Министар финансија Републике Српске Зоран Тегелтија изјавио је раније да се прва два приоритета у Приједлогу политике задуживања Српске односе на подстицај развоја привреде.

"Наши приоритети у задуживању морају бити за подстицај развоја привреде, као и за она предузећа која су кредитно способна. Овим документом смо жељели обухватити све оно за шта наша јавна предузећа, министарства и локалне заједнице сматрају да је потребно исфинансирати у наредном периоду", истакао је Тегелтија.

Он је нагласио да су наведеним документом дефинисани критеријуми за задуживање који су нижи од критеријума које је утврдила Европска комисија.

Тренутни укупан дуг Српске износи око четири милијарде КМ.

Народна скупштина Српске разматраће и Информацију о стању у области пензијског и инвалидског осигурања у Републици, као и Информацију о реализацији Основа програма социјалног збрињавања радника за 2011. годину.

Парламент Српске разматраће и Информацију о остваривању права на отпремнину по члану 152. Закона о раду за 2011. годину.

Наставак сједнице заказан је за 10.00 часова.



0 КОМЕНТАРА

  1. Питам се ја,као обични грађанин Републике Српске,гдје су та мала и средња предузећа која су „подстакнута“ са ових прошлих 4 и нешто милијарди???Гдје је та инфраструктура у коју су уложени толики силни милиони до сад???Ајд,изузећу пут Бањалука-Добој, који се изгледа прави златним пијеском чим толико кошта???Јеботе,гради се ко Скадар на Бојани…Исто тако,без намјере да увриједим породице погинулих и РВИ(и сад,док пишем устајем и клањам се њиховим жртвама),али зар се тај проблем стамбеног збрињавања није ријешио у протеклих 20 година од завршетка рата???
    Кога више фолирате,господине Предсједниче???Мислите ли да ће вам народ опет вјеровати?Имали сте довољно времена да направите Републику Српску онаквом какву заслужујемо,а ви сте нас довели у ситуацију да остајемо без радних мјеста,да се гасе фабрике,да штрајкују борци,пензионери,а да студенти одлазе…
    и онда,кад дође предизборна кампања почнете нас одједном бранити ничим изазвани..ХВАЛА ПРЕДСЈЕДНИЧЕ;МИ СЕ САМИ ЗНАМО БРАНИТИ ОНДА КАДА СМО СИТИ,ЗАПОСЛЕНИ И КАДА НАМ ПОРОДИЦЕ ИМАЈУ ОД ЧЕГА ДА ЖИВЕ!!!

Оставите одговор