Пензионери умиру чекајући права из ФБиХ

Више од 15.000 пензионера умрло је не дочекавши да оствари право на исплату пензије у Федерацији БиХ, гдје су је зарадили. У Фонду ПИО Републике Српске очекују да ће захтјев за оцјену уставности федералног Закона о пензијском и инвалидском осигурању окончати вишегодишњу дискриминацију која је овај фонд до сада коштала 739 милиона марака. Клуб српског […]

четвртак, јануар 17, 2013 / 14:59

Више од 15.000 пензионера умрло је не дочекавши да оствари право на исплату пензије у Федерацији БиХ, гдје су је зарадили.

У Фонду ПИО Републике Српске очекују да ће захтјев за оцјену уставности федералног Закона о пензијском и инвалидском осигурању окончати вишегодишњу дискриминацију која је овај фонд до сада коштала 739 милиона марака.

Клуб српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ поднио је Уставном суду БиХ захтјев за оцјену усаглашености федералног закона о пензијском и инвалидском осигурању са Уставом БиХ јер сматра да је он дискриминаторски.

Из Фонда ПИО Републике Српке подсјећају да је Суд за људска права у Стразбуру по више тужби наложио Федерацији да промијени пензионо законодавство како би био примијењен европски принцип да се пензије исплаћују тамо гдје су и зарађене.

У вријеме подношења тужбе Фонда ПИО Републике Српске против федералног пензионог фонда 2005. године регистровано је 38.000 дискриминисаних пензионера, а данас их је још живих 22.677, колико их је примило пензије за децембар 2012. године из Фонда ПИО Српске.

По овом основу, Фонд ПИО Српске мјесечно губи 7,2 милиона КМ.

Процјена Фонда је да би према посљедњем дискриминирајућем закону Федерације право на пензију могло остварити око 4.000 пријератних корисника који су се вратили у ФБиХ, али се чак и тај број релативизује на 1.500 људи примјеном ригорозних мјера из правилника уз федерални пензиони закон.

Према тим правилницима, ако је корисник умро његова супруга и дјеца не могу остварити своје право, као ни корисник који је само један дан радио у Републици Српској или је био припадик Војске Републике Српске.

У Фонду ПИО Републике Српске закључују да Федерација у овом случају рачуна на фактор времена, на изнуривање и биолошки нестанак људи како би се проблем обесмислио.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор