Србијански политичар Изетбеговић послао 9. јануар на уставни суд

Члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић поднио је данас Уставном суду БиХ захтјев за оцјену уставности два члана Закона о празницима Републике Српске којим се 9. јануар у Републици Српској утврђује као званичан празник Дан Републике. "Сматрам да свако прописивање празника ентитета који симболизују само један или само два од три конститутивна народа у БиХ, представља […]

четвртак, јануар 17, 2013 / 18:41

Члан Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић поднио је данас Уставном суду БиХ захтјев за оцјену уставности два члана Закона о празницима Републике Српске којим се 9. јануар у Републици Српској утврђује као званичан празник Дан Републике.

"Сматрам да свако прописивање празника ентитета који симболизују само један или само два од три конститутивна народа у БиХ, представља мјере које су срачунате на разликовање, искључивање, ограничавање или давање првенства, засновано на националном или етничком поријеклу, те да имају за циљ да наруше или компромитују признавање, уживање или вршење, под једнаким условима, људских права и основних слобода у свим областима живота", саопштено је из Предсјендиштва БиХ.

Изетбеговић у захтјеву наводи да је 9. јануар 1992. године датум када је "Скупштина српског народа у БиХ" усвојила "Декларацију о проглашењу Републике српског народа БиХ" на подручјима "српских аутономних регија и области, те других српских етничких цјелина у БиХ".

Према његовом мишљењу из овог документа "јасно произлази намјера да се формира држава доминантно једног – српског народа – уз апсолутно искључивање и дискриминацију свих других народа и гажење њихових права".

У захтјеву је наведено да је "извјесно да се овај датум у Републици Српској прославља као датум искључиво везан за српски народ, при чему се приређују црквене свечаности прославе овог празника".

Изетбеговић наводи да се овог датума слави крсна слава Републике Српске – Свети архиђакон Стефан, што јасно указује на официјелну везу и однос Српске према искључиво једној религиозној групи – православцима, при томе занемарујући све друге групе и појединце који живе у Републици Српској.

"Православни свештеници активно учествују у церемонијама обиљежавања овог празника, и то не само својим присуством, већ и религиозним церемонијама, додатно дајући значај овом датуму и на тај начин стављајући до знања припадницима несрпског народа да то није њихов празник, већ да се овај датум везује само за припаднике српског народа који су, учествујући у раду Народне скупштине приликом првобитног усвајања овог датума као празника, а без учешћа несрба, и одлучили да се обиљежава овај датум", наводи Изетбеговић.

Изетбеговић у захтјеву предлаже Уставном суду БиХ доношење одлуке којом се утвђује да два члана Закона о празницима Републике Српске нису у складу са Уставом БиХ.



0 КОМЕНТАРА

  1. -Према његовом мишљењу из овог документа „јасно произлази намјера да се формира држава доминантно једног – српског народа – уз апсолутно искључивање и дискриминацију свих других народа и гажење њихових права“.-

    😛
    И сад је као његово мишљење крунски доказ?? А као босна и херцеговина посебно увођењем бабукине му исламске декларације не би била држава доминантно једног народа??:P

Оставите одговор