Пад евра према долару повукао и цијене нафте наниже

Терминске цијене нафте су током данашњег трговања у Азији пале, јер је нова забринутост због Грчке оборила вриједност евра, што додатно подрива тражњу у свјетлу прекомјерних залиха, навели су аналитичари. Барел америчке „лаке” нафте (WТI) за испоруку у марту појефтинио је на меркантилној берзи у Њујорку 32 цента на 48,14 долара, док је барел сјеверноморске […]

четвртак, фебруар 5, 2015 / 12:03

Терминске цијене нафте су током данашњег трговања у Азији пале, јер је нова забринутост због Грчке оборила вриједност евра, што додатно подрива тражњу у свјетлу прекомјерних залиха, навели су аналитичари.

Барел америчке „лаке” нафте (WТI) за испоруку у марту појефтинио је на меркантилној берзи у Њујорку 32 цента на 48,14 долара, док је барел сјеверноморске нафте типа „брент” за мартовску испоруку на тржишту у Лондону појефтинио 16 центи на 54,03 долара, преноси агенција Франс прес.

На обарање цијена нафте је, како тврде аналитичари, утицао суноврат вриједности евра узрокован одлуком Европске централне банке да више не прихвата грчке обвезнице, које носе рејтинг „смећа”, као гаранцију за позајмице комерцијалним банкама, наводи француска агенција.

Пад вриједност евра чини да цијена нафте изражена у доларима буде виша, угрожавајући тако тражњу и вршећи додатни притисак на цијене „течног злата”, које су већ погођене прекомерним глобалним залихама и слабом тражњом.

Цијене нафте су од јуна прошле године, када су се кретале изнад 100 долара за барел, изгубиле више од половине вриједности.

Француска агенција такође подсјећа да је, базирајући своју кампању на прогаму противљења мјерама штедње, грчка љевичарска странка Сириза прошлог мјесеца однијела побједу на изборима, што је изазвало страх да ће Атина банкротирати по основу дуговања и изаћи из еврозоне.

Нова грчка влада, додаје Франс прес, тражи обнављање преговора о условима грчког међународног пакета помоћи добијеног од Европске уније и Међународног монетарног фонда у вриједности од 240 милијарди евра.



Оставите одговор