Откуп почео, у Семберији застој

Иако и даље нема званичног договора о откупној цијени пшенице у РС, оквирни споразум млинара, произвођача и Владе РС од прије три дана, којим је предвиђено да млинови откупљују пшеницу по цијени од 0,38 КМ, заживио је у највећем дијелу РС. Међутим, иако су млинови широм РС почели откупљивати пшеницу у износу од 0,33 КМ […]

петак, август 2, 2013 / 09:32

Иако и даље нема званичног договора о откупној цијени пшенице у РС, оквирни споразум млинара, произвођача и Владе РС од прије три дана, којим је предвиђено да млинови откупљују пшеницу по цијени од 0,38 КМ, заживио је у највећем дијелу РС.

Међутим, иако су млинови широм РС почели откупљивати пшеницу у износу од 0,33 КМ плус пет фенинга Владине субвенције, семберска регија, у којој је ускладиштено највише пшенице, представља изузетак.

Љубо Малетић, предсједник Удружења пољопривредника Семберије, истиче да иако је откуп по званичној цијени од 0,38 КМ за килограм прихваћен у највећем броју млинова у РС, пољопривредници семберске регије и даље не могу остварити ту цијену.

"Ниједан од 12 млинова семберске регије, с изузетком млина ‘Благолеx’, још неће да откупљује пшеницу по овој цијени", каже Малетић.

Он истиче да се 16.000 произвођача налази у веома незахвалној позицији јер за добар дио њихове пшенице нису добили новац, те да је њихова пшеница блокирана у млиновима.

"Моја пшеница је блокирана у ‘Житопрометовом’ млину већ неколико дана. Они неће да је плате по цијени од 0,33 плус пет фенинга нити ми је дају назад да је продам неком другом. Ово је нечувена ситуација у којој се не налазим само ја, већ огроман број других произвођача", каже Малетић додајући да су спремни за нове протесте и блокаде путева и граничних прелаза уколико ова ситуација потраје.

Славиша Мијатовић, директор бијељинског "Житопромета", у којем је од тренутних 17.000 тона откупне пшенице у РС ускладиштено чак 12.000 тона, истакао је да нема ни говора о томе да је пшеница у овом млину блокирана и додао да пољопривредници који желе преузети своју пшеницу из овог млина то могу учини када год хоће.

"Немамо право да зауставимо пшеницу у млину и пољопривредници у сваком тренутку могу доћи по њу", каже Мијатовић тврдећи да су приче о блокади "манипулације и дезинформације".

Он је рекао како чињеница да је "Житопромет" ускладиштио највећи износ пшенице у РС говори о томе да је откуп код других млионова по цијени од 0,33 КМ "од минорног значаја". Између осталог, навео је да су остали млинови у односу на њих преузели симболичне количине и да их стога могу платити и по вишој цијени од садашње.
"Тржиште је регулатор цијене и она по тржишним принципима мора бити и формирана. Сасвим је сигурно да нећу донијети ниједну одлуку која би могла угрозити ‘Житопромет’", нагласио је он.

Мијатовић је рекао да су у тренутној ситуацији произвођачима понудили неколико модалитета – цијену од 0,30 КМ по килограму пшенице, која због утицаја тржишта већ сутра не мора бити толика, друга је могућност замјене пшенице за њихове производе, а трећа опција да заједно чекају бољу цијену.

"Ми и даље нудимо цијену од 0,30 КМ, а постоје назнаке да ће у наредних неколико дана између свих страна бити постигнути нови договори који ће нам више одговарати", напомиње Мијатовић.

Саша Тривић, предсједник Одбора пекарске индустрије при Привредној комори РС, потврдио је да у највећем дијелу РС пшеницу већ откупљују по цијени од 0,33 КМ.
"Иако је цијена од 0,33 КМ мало изнад нивоа на којем би требало да буде, надам се да ће пекари и млинари у наредних седам дана у цијелој РС изнаћи рјешење у вези с откупном цијеном, те да ће пшеница бити у потпуности предата", каже Тривић.

Он је додао да је цијена пшенице и у Србији и у Хрватској, гдје су субвенције у области идентичне, тренутно нижа од износа који траже произвођачи у РС, али да пољопривредници у тим земљама ипак не излазе на протесте.

"Овако формирана цијена која није тржишна не може бити у потпуности ријешена за један дан. И једна и друга страна треба да буду стрпљиве и рјешење ће бити постигнуто", сматра Тривић.



Оставите одговор