Океани све киселији

Ниво киселости у океанима расте најбржим темпом у посљедњих 300 милиона година, због чега многим биљним и животињским врстама пријети изумирање, показују извјештаји научника објављени у часопису "Сајенс". Повећање киселости у океанима представља највећу опасност за коралне гребене јер узрокује њихов нестанак. Будући да су корални гребени станишта бројних биљних и животињских врста, може доћи […]

субота, март 3, 2012 / 12:36

Ниво киселости у океанима расте најбржим темпом у посљедњих 300 милиона година, због чега многим биљним и животињским врстама пријети изумирање, показују извјештаји научника објављени у часопису "Сајенс".

Повећање киселости у океанима представља највећу опасност за коралне гребене јер узрокује њихов нестанак. Будући да су корални гребени станишта бројних биљних и животињских врста, може доћи до њиховог изумирања.

Осим тога, повећана киселост може узроковати и изумирање ситних биљних и животињских организама којима се хране веће животиње.

Људске активности, посебно сагоријевање фосилних горива, довеле су до повећања нивоа угљеника у атмосфери, а будући да океани постају киселији уласком угљеника у атмосферу, данашњи ниво киселости већи је него прије 56 милиона година када је забиљежена посебно велика емисија угљеника у земљину атмосферу.

Према извјештају научника, посљедњи период повећане киселости океана догодио се прије 56 милиона година и трајао је око 5 000 година. Количина угљеника у атмосфери се готово удвостручила, а просјечна глобална температура порасла је за шест степени Целзијусових.



Оставите одговор