ОЕБС: Социјална заштита у БиХ неправична

Шеф ОЕБС-а у БиХ Бартон Флечер и представник Свјетске банке у БиХ Борјана Гочева представили су данас у Сарајеву извјештај "Право на социјалну заштиту у БиХ – питање примјерености и једнакости" у којем се као главни проблеми наводе неправичност, дискриминиција и финансијска неодрживост система социјалне помоћи у БиХ. Флечер је навео да садашњи систем социјалне […]

петак, јун 29, 2012 / 15:07

Шеф ОЕБС-а у БиХ Бартон Флечер и представник Свјетске банке у БиХ Борјана Гочева представили су данас у Сарајеву извјештај "Право на социјалну заштиту у БиХ – питање примјерености и једнакости" у којем се као главни проблеми наводе неправичност, дискриминиција и финансијска неодрживост система социјалне помоћи у БиХ.

Флечер је навео да садашњи систем социјалне заштите у БиХ карактерише подјела између ратних и мирнодопских група корисника чиме се, практично, стварају два паралелна система социјалних права која се додјељују на основу статуса корисника, а не по основу њихових потреба.

"Утврђени проблеми углавном се односе на неодговарајући степен социјалних права тренутно усмјерених према угроженим категоријама становништва и садашњу дискриминаторску праксу повлаштеног третирања борачких категорија и сродних категорија становништва које уживају знатно виши степен заштите у односу на друге категорије", рекао је Бартон на конференцији за новинаре.

Према његовим ријечима, БиХ јесте признала сва права из области социјалне заштите, али су и даље остале велике недосљедности између међународних стандарда и постојећег законодавства у БиХ, с једне, и праксе, с друге стране.

Експерт Свјетска банке Борјана Гочева указала је на чињеницу да БиХ на систем помоћи троши четири одсто БДП-а који није заснован на доприносима, него на буџетима.

"Став Свјетске банке је да су ови претјерани буџетски трошкови врло лоше усмјерени, јер највећи дио социјалних давања долази до богатијег слоја становништва, док око 20 одсто најсиромашнијег становништва добија само око 17 одсто укупне социјалне помоћи", упозорила је Гочева.

Према њеним ријечима, Свјетска банка је често наглашавала да је садашњи систем финансирања неодржив, да ствара терет ентитетским буџетима и да не остварује резултате у заштити најугроженијих група.

"Људска права и економска перспектива иду руку под руку", рекла је Гочева.

Она је потврдила да Свјетска банка рангира БиХ међу државе које имају највећу потрошњу у погледу социјале, при чему је највећи дио трошкова намијењен за ратне категорије, остављајући недовољна средства за угрожене категорије за које је доказано да имају исти или већи степен потреба.

ОЕБС је позвао представнике власти у БиХ да, без одгађања, промијене законе који се односе на одређивање одговарајућег имовинског цензуса за борачке категорије у оба ентитета.

Посебно је позив упућен Федерацији БиХ да убрза процес ревизије својих борачких корисника, те да усвоји законе који се налазе у процедури, а то су закон социјалној помоћи и социјалном минимуму, закон о основним правима лица с инвалидитетом, закон о породицама с дјецом и закон о цивилним жртвама рата.



Оставите одговор