О Сејдићфинцију јединствен став из Српске

На јучерашњем састанку у предсједничкој палати Републике Српске свих релевантних политичких субјеката у РС, договорен је заједнички принцип око провођења одлуке Сејдић-Финци као и неприхватање уласка у НАТО све док је Србија по том питању неутрална. Предсједник Српске демократске странке Младен Босић изјавио је да у Републици Српској постоји консензус када је ријеч о провођењу […]

уторак, мај 15, 2012 / 21:41

На јучерашњем састанку у предсједничкој палати Републике Српске свих релевантних политичких субјеката у РС, договорен је заједнички принцип око провођења одлуке Сејдић-Финци као и неприхватање уласка у НАТО све док је Србија по том питању неутрална.

Предсједник Српске демократске странке Младен Босић изјавио је да у Републици Српској постоји консензус када је ријеч о провођењу одлуке "Сејдић – Финци", као и питању укључивања БиХ у НАТО.

"Не видим ниједну политичку странку у Републици Српској која не мисли да треба директно бирати једног члана Предсједништва БиХ у Српској", рекао је Босић након састанака са предсједником Српске Милорадом Додиком и представницима парламентарних странака из Републике Српске.

Босић је додао да са оваквим ставом политички лидери из Српске сутра иду на састанак "шесторке" у Мостар, изразивши оптимизам да се на том састанку може постићи договор, али под условом да се не намеће рјешење.

"На који начин ће бирати два члана Предсједништва из Федерације БиХ за нас није проблем. С друге стране, не очекујемо да Федерација врши притисак и инсистира да у Српској то питање мора бити ријешено онако како се они договоре у ФБиХ", рекао је Босић.

Он је додао да услов за сутрашње постизање договора јесте и да партнери из Федерације БиХ нађу рјешење и изађу са тим рјешењем на "сто". "Читав проблем се враћа на односе унутар Федерације БиХ, на њихове политичке проблеме и ти проблеми у БиХ неће бити ријешени док не буду рјешени у Федерацији БиХ", нагласио је Босић.

Додик: Шире промјене Устава БиХ не долазе у обзир

Предсједник СНСД-а Милорад Додик рекао је, након састанка са представницима парламентарних странака у РС, да – што се тиче Дома народа – постоји одређени консензус о укључивању мањинских структура.

Додик каже да је ријеч о укључивању једнога из реда осталих из РС у делегацију која долази из Српске, односно једног или два из ФБиХ, с тим да то не може да утиче на оно што се зове витални национални интерес, односно да систем одлучивања у том дому остаје исти.

"Тиме би се уклонила дискриминација на коју се указује у одлуци Суда у Стразбуру", рекао је Додик и додао да Српска шире промјене Устава БиХ неће прихватити, а да Федерација БиХ треба дати своје рјешење у које се РС неће мијешати.

Додик је још једном поновио да се у одлуци Суда у Стразбуру не тражи промјена начин избора чланова Предсједништва БиХ.

Павић: Из Српске се бира један члан и то непосредно

Предсједник Демократског народног савеза Марко Павић изјавио је да предсједници парламентарних странака из Републике Српске имају јединствене ставове око избора члана Предсједништва БиХ, а то је да се члан из Српске бира непосредно и да се не помиње националност, док у Федерацији БиХ то може бити асиметрично.

Павић је додао да постоји сагласност и око делегације Дома народа, односно да буде биран један члан из осталих из Српске и два из Федерације.

Он је нагласио да лидери из Српске неће утицати ни на чију одлуку и да партнерима из Федерације БиХ пуштају да се договоре како хоће.

Чавић: Укинути етничке одреднице

Предсједник Демократске партије Драган Чавић истакао је да је на данашњем састанку у Бањалуци било ријечи о статусним питањима Српске из дејтонског оквира, а о којима лидери имају слична мишљења.

Он је поновио да не треба нарушити принципе начина избора чланова Предсједништва БиХ, да асиметричан модел у начину избора за Српску није проблем, и додао да је начин избора члана из Српске веома једноставан, али да се укину етничке одреднице из Устава БиХ које се тичу Републике.

Чавић је додао да су се лидери сагласили и око питања уласка у НАТО, иако се очекивало да постоје различити ставови.

Он је подсјетио на Анекс 1б Дејтонског мировног споразума, који је дефинисао питање безбједности, једини анекс који се имплементира у региону, а који је примјењивала Хрватска и државна заједница Србија и Црна Гора.

"То је однос војних ефектива по питању војне безбједности. Не може се питање војне безбједности БиХ ставити ван регионалног оквира", истакао је Чавић.



Оставите одговор