Нова истрага о Добровољачкој?

Посебан тим Тужилаштва БиХ ускоро ће донијети одлуку о поновном покретању или дефинитивном обустављању истраге у предметима "Добровољачка улица” и "Тузланска колона”, сазнаје "Глас Српске”. Страни тужилац Џуд Романо обуставио је 17. јануара истрагу у “предмету Добровољачка” против ратног члана Предсједништва РБиХ Ејупа Ганића и још 13 лица. Три године раније, у децембру 2009. године, […]

субота, јун 2, 2012 / 20:05

Посебан тим Тужилаштва БиХ ускоро ће донијети одлуку о поновном покретању или дефинитивном обустављању истраге у предметима "Добровољачка улица” и "Тузланска колона”, сазнаје "Глас Српске”.

Страни тужилац Џуд Романо обуставио је 17. јануара истрагу у “предмету Добровољачка” против ратног члана Предсједништва РБиХ Ејупа Ганића и још 13 лица.

Три године раније, у децембру 2009. године, тужилац Дејвид Швендимен, такође непосредно прије истека мандата, донио је Одлуку о обустављању истраге у “предмету Тузланска колона”.

МУП Републике Српске поднио је 30. јануара притужбу на Романову наредбу, а Борачка организација РС уложила је заједнички приговор 12 породица Канцеларији главног тужиоца Тужилаштва БиХ.

Тужилаштво БиХ је послије тога формирало посебан тим који ради на утврђивању чињеница у вези са предметима “Добровољачка улица” и “Тузланска колона”.

Како сазнајемо, у тиму су шеф Посебног одјељења Тужилаштва БиХ за ратне злочине Весна Будимир и в.д. главног тужиоца Тужилаштва БиХ Јадранка Локмић-Мисирача.

– Према ономе што је тим до сада провјерио и на основу чињеница и доказа којима располаже, највјероватније ће бити донесена одлука о преотварању истраге у оба предмета. Још се не зна да ли ће бити одлучено да та истрага крене испочетка, или да на неки начин буде настављена тамо гдје се раније стало – рекао је “Гласу Српске” извор из Тужилаштва.

Портпарол Тужилаштва БиХ Борис Грубешић рекао је да му питања о раду тима прослиједимо у писаној форми, што смо и учинили, али одговори у петак нису стигли.

Директор Републичког центра за истраживање ратних злочина Јанко Велимировић каже да је чудно то што Тужилаштво БиХ уопште нема рок да одговори на притужбе оштећених страна.

– Идуће седмице у Тужилаштво носимо детаљну мапу са свим подацима злочина почињеног у Добровољачкој – рекао је Велимировић.

У нападу на ЈНА, која је према договору мирно напуштала Сарајево, припадници Армије РБиХ, ТО и “Зелених беретки” 2. и 3. маја убили су 42, ранили 73, а заробили 215 војника. Иако постоје аудио-снимци команди о нападу на колону ЈНА у Добровољачкој улици, које издају ратни члан Предсједништва РБиХ Ејуп Ганић и командант ТО Заим Бацковић, тужилац Џуд Романо послије трогодишње истраге донио је одлуку да у нападу на колону ЈНА нису садржана обиљежја кривичног дјела и да је она била “легитимна војна мета”.

У нападу на колону ЈНА, која се 15. маја 1992. године повлачила из Тузле, из засједе је убијено најмање 50, а рањено 44 војника ЈНА.



Оставите одговор