Њујорк тајмс: Америка смањује или реформише војну силу?

Војска САД могла би да буде смањена на ниво од пре Другог светског рата, а цела класа летелица авијације биће укинута, наводи "Њујорк тајмс". Лист пише да ће министар одбране САД Чак Хејгел данас представити план смањења војске који је израђен у Пентагону. "Војска би била довољно велика да савлада сваког противника, али исувише мала […]

понедељак, фебруар 24, 2014 / 16:25

Војска САД могла би да буде смањена на ниво од пре Другог светског рата, а цела класа летелица авијације биће укинута, наводи "Њујорк тајмс".

Лист пише да ће министар одбране САД Чак Хејгел данас представити план смањења војске који је израђен у Пентагону.

"Војска би била довољно велика да савлада сваког противника, али исувише мала за било какве дуготрајне операције у иностранству. Са собом би носила већи ризик ако би се од снага САД захтевало да изведе две велике операције истовремено", пише лист.

План би драстично смањио војни буџет како би се ускладио са мерама штедње администрације председника Барака Обаме, који се зарекао да ће завршити учешће јединица САД у Ираку и Авганистану.

"Потребно је да вам институције увек буду спремне, али не можете да водите гломазно министарство одбране као за рат на копну, ако нема рата на копну", цитира "Њујорк тајмс" високог званичника Пентагона, који је инсистирао на анонимности.

У извештају се наводи да ће делови плана наићи на оштре политичке противнике у Конгресу, али да идеја има подршку у војним структурама.

Према предлогу, војска САД би са највишег нивоа од 570.000 припадника, који је достигла после напада 11. септембра 2001. године, пала на 440.000 војника у трупама, што би био најнижи ниво од 1940. године.

Такође, "избрисане" би биле летелице "А-10 тандерболт ИИ", које служе за пружање подршке из ваздуха копненим јединицама. Једна од икона америчке авијације дизајнирана је на врхунцу Хладног рата, како би могли да се униште совјетски тенкови у случају руске инвазије на западну Европу.

"Пензионисање" читаве флоте овог авиона (300 комада) уштедело би око 3,5 милијарди долара, пише "Вол стрит џорнал".

"Њујорк тајмс" ипак наводи да ће Хејгел током уштеда задржати на сличном нивоу буџет за специјалне операције и "сајбер-ратовање".

Како кажу стручњаци, овај план предвиђа испуњење директива председника Обаме – да се одбране америчка територија и инострани интереси земље, да се одбије свака агресија и да се поново одлучно победи у случају да дође до ратних наредби.

"И даље ћемо имати знатну, бројну војску. Ипак, биће агилна, биће способна, биће модерна и утренирана", каже један неименовани званичник о Хејгеловим реформама.



Оставите одговор