Њемачка: Упркос строгим законима, превише оружја

Њемачка има један од најстрожијих закона о посједовању оружја, међутим, контрола оружја у приватном власништву и смањење броја оружја у илегалном власништву праве проблеме. У Њемачкој има 15 000 удружења спортских стријелаца и у њих је учлањено око два милиона љубитеља оружја. Истина, сумња се да је ријеч само о љубави према спорту и критичари […]

понедељак, јун 27, 2011 / 13:53

Њемачка има један од најстрожијих закона о посједовању оружја, међутим, контрола оружја у приватном власништву и смањење броја оружја у илегалном власништву праве проблеме.

У Њемачкој има 15 000 удружења спортских стријелаца и у њих је учлањено око два милиона љубитеља оружја. Истина, сумња се да је ријеч само о љубави према спорту и критичари већ годинама захтијевају да се потпуно забрани посједовање оружја.

Они постављају питање зашто четири милиона грађана – ријеч је о спортским стријелцима, колекционарима, власницима старог оружја и насљедницима – посједује десет милиона комада легално набављеног и регистрованог оружја?

Полиција и комунална служба реда требало би да контролишу да ли се оружја чува онако како је прописано. Међутим, контроле нису редовне, а приликом такозваних штих-проба утврђено је да се оно не чува у складу са прописима и да се може наћи било гдје у кући, најчешће у орманима за одјећу.

"Неопрезно руковање оружјем довело је наше људе већ у незгодну ситуацију да су морали да скачу у страну, јер је муниција била у оружју, или сличне ситуације", каже Бернард Витхаут, предсједник синдиката полиције.

У шездесет одсто случајева насиља коришћено је ватрено оружје, али готово ни у једном случају није регистровано легално набављено оружје.

У Њемачкој, према процјенама полиције, има око двадесет милиона комада илегалног оружја и оно углавном потиче из два извора: или је кријумчарено или је илегално направљено.

Стручњак за оружје Волфганг Дике помиње испоруке оружја уз које су испоручени и наизглед безопасни метални дијелови и каже: "Има мајстора који од тих дијелова праве ново оружје што је, наравно, забрањено. Али, ако има заинтересованих, има и оних који склапају то оружје".

За сада, у земљи не постоји централни регистар оружја, јер је све у вези с њим у надлежности савезних земаља. На захтјев ЕУ такав регистар постојаће од идуће године, мада Бернард Витхаут из синдиката полиције каже да припреме касне.



Оставите одговор