Независни посматрачи немају приступ форензичком поступку

Уочи комеморације за жртве Сребренице 11. јула политолог Aлександар Павић и правни експерт Стефан Каргановић упозорили су међународну јавност да српски, ни други независни међународни форензички стручњаци, до данас нису имали приступ форензичком поступку над ископаним тијелима. "То значи да је свака могућност независне провјере њихових `налаза` немогућа и да је једини начин да буду […]

петак, јул 8, 2011 / 16:38

Уочи комеморације за жртве Сребренице 11. јула политолог Aлександар Павић и правни експерт Стефан Каргановић упозорили су међународну јавност да српски, ни други независни међународни форензички стручњаци, до данас нису имали приступ форензичком поступку над ископаним тијелима.

"То значи да је свака могућност независне провјере њихових `налаза` немогућа и да је једини начин да буду прихваћени – на вјеру", указују Павић и Карагановић.

Они подсјећају да утврђивање узрока смрти тијела ексхумираних на ширем подручју Сребренице од 1996. године обављају Комисија за нестала лица БиХ, за коју кажу да је основана у вријеме власти Алије Изетбеговића и Међународна комисија за нестала лица, чије челнике поставља амерички Стејт департмент.

Павић и Карагановић, који се налази на челу невладине организациује "Историјски пројекат Сребреница", поново указују да је на спомен-плочи Меморијалног центра у Поточарима уписано 8 372 имена наводних жртава, међу којима је стотине живих Бошњака, оних који су умрли природном смрћу или су погинули на ратиштима у БиХ, као и њихових сродника.

До сада је у Поточарима сахрањено 3 749 тијела, а број тијела која су стручњаци Хашког трибунала досад ексхумирали у вези са истрагом о догађајима у Сребреници износи највише 1 923.

Експрети указују да форензичка документација Трибунала говори о 3 568 `случајева`, што не значи нужно и једно тијело, јер `случај` се може односити и на непотпуне остатке неког тијела, па чак и на једну кошчицу нађену на неком локалитету.

"У гробницама које су обрадили форензички стручњаци Трибунала, налази се 442 тела са повезима и лигатурама, 505 где је смрт проузроковао метак, што може указати на стрељање, али и на смрт током борбених дејстава, 627 је страдало од гранате, мине или гелера, што искључује стрељање, а у 1 583 аутопсијских извештаја или `случајева` ради се о по неколико костију. У овој категорији у 92,4 одсто од тих `случајева` форензички стручњаци Трибунала нису могли да одреде узрок смрти, па се на основу њих никакви правно или форензички значајни закључци не могу изводити", закључују Павић и Каргановић.



Оставите одговор