Нетачни наводи Монда о шпијунажи, истрага о шпијунирању Мексика

Директор америчке Националне обавјештајне службе Џејмс Клапер каже да чланци у Монду о шпијунским активностима САД у иностранству садрже нетачне информације. Клапер је истакао да наводи Монда да је Национална агенција за безбједност (НСА) тајно прислушкивала и снимила више од 70 милиона "телефонских позива француских грађана" нису тачни, пренијела је агенција АФП. Он је одбио […]

среда, октобар 23, 2013 / 08:35

Директор америчке Националне обавјештајне службе Џејмс Клапер каже да чланци у Монду о шпијунским активностима САД у иностранству садрже нетачне информације.

Клапер је истакао да наводи Монда да је Национална агенција за безбједност (НСА) тајно прислушкивала и снимила више од 70 милиона "телефонских позива француских грађана" нису тачни, пренијела је агенција АФП.

Он је одбио да разговара о детаљима активности НСА, али је додао: "Више пута смо јасно рекли да САД прикупљају информације ове врсте, што раде и све остале државе, да бисмо заштитили своју земљу, њене интересе и њене савезнике од, између осталих ствари, пријетњи попут тероризма и ширења оружја за масовно уништење."

Према наводима листа Монд, који се позива на повјерљива документа бившег службеника НСА Едварда Сноудена, Американци су снимили више од 70 милиона телефонских позива у Француској од 10. децембра до 8. јануара ове године.

НСА је користећи програм кодног назива "САД 985Д" аутоматски покупила комуникацију са одређених телефонских бројева у Француској, укључујући и смс поруке, а "Монд" наводи да су "обрађене" не само особе које би се могле довести у везу са тероризмом, него и појединци из света бизниса и политике.

Мексико тражио, Обама наредио истрагу

Мексички шеф дипломатије Хосе Антонио Меаде изјавио да је Барак Обама обећао истрагу о наводном шпијунирању мејлова некадашњег мексичког предсједника.

Меаде је у Женеви, где треба да присуствује једном скупу УН, рекао да је амерички предсједник то обећао приликом сусрета са мексичим предсједником Енрике Пењом Нијетом, истакавши да он сам није одобрио никакво шпијунирање Мексика, извјештава АП.

На питање новинара да ли је Вашингтон дао било какво објашњење или се извинио, Меаде је нагласио да Мексико није ни тражио објашњење.

"Мексико је тражио истрагу", истакао је он.



Оставите одговор