Научници за корак ближе телепортацији!

У новом открићу из чудног свијета квантне физике, истраживачи су успјели да телепортују податке новом техником. И овог пута, иза успјеха стоји истраживачки тим лабораторије професора Николаса Гисина у одјељењу за физику Универзитета у Женеви Тим је постигао телепортацију квантног стања фотона, до фотона унутар кристала удаљеног више од 25 километара. Тиме је оборен ранији […]

четвртак, септембар 25, 2014 / 07:00

У новом открићу из чудног свијета квантне физике, истраживачи су успјели да телепортују податке новом техником.

И овог пута, иза успјеха стоји истраживачки тим лабораторије професора Николаса Гисина у одјељењу за физику Универзитета у Женеви

Тим је постигао телепортацију квантног стања фотона, до фотона унутар кристала удаљеног више од 25 километара. Тиме је оборен ранији рекорд од шест километара постављен прије 10 година захваљујући истом тиму.

Ово је велики успјех у серији експеримената које је предводио физичар Феликс Бизир, а који се спроводе током последње деценије, како би се боље разумио тренутни пренос података и створила нова технологија која би измијенила интернет какав познајемо.

У овом експерименту, истраживачи су један фотон смјестили у кристал, а други фотон различите таласне дужине послали кроз оптичка влакна дуга 25 километара, дуж којих је имао интеракцију са трећим фотоном.

Научници процес који се одиграо описују на следећи начин:

“То је као у билијару: трећи фотон удара први и оба нестају. Научници мјере тај судар. Међутим, информација о постојању трећег фотона није уништена: напротив, она проналази пут до кристала у ком се такође налази други фотон, с којим је први био у односу квантне испреплетености”.

Иначе, квантна испреплитаност подразумијева да двије честице одвојене након физичке интеракције могу бити описане истим квантно механичким дефиницијама (стањима), које су неодређене факторима попут позиције, спина и поларизације.

Квантна телепортација не подразумева ону телепортацију коју већина замишља, него помјерање података из једне у другу тачку, без потребе да путују по задатој раздаљини.

То значи да брзина и примање података нису обавезно ограничени простором и временом.

На примјер, ако имате пријатеља који има две карте у руци – кец каро и кец срца – а ви насумице одаберете једну, одете у различите собе и ви тек тада погледате шта вам је остало, обоје ћете знати у истом тренутку коју карту има онај други.

Такву тренутну свијест о стању између двије тачке, с тим што је умјесто карата реч о стању спина електрона, а једног дана можда и цијелих порука, физичари називају телепортацијом, јер суштина податка не захтјева да га посматрате директно или да вам неко други шаље неку потврду.

Иако ово откриће из тог угла не дјелује нарочито узбудљиво, оно отвара разне могућности.

Замислите будућност у којој постоји тренутна комуникација са астронаутима у свемиру или роверима на Марсу, интернет огромних брзина и безбједност његове употребе осигурана квантном енкрипцијом.

За физичаре који се не баве квантном механиком, нови аспект овог експеримента је тај што је тим постигао телепортацију податка кроз врсу оптичког кабла који се већ користи у савременим телекомуникацијама.

Једног дана, надају се истраживачи, имаћемо квантни интернет са “квантним рутерима, који ће примати квантне информације и преусмјеравати их до другог, а да је притом не униште”.

Гисинова лабораторија учинила је ту будућност један корак ближом, поставивши научне основе за такву врсту напретка.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор