Насини научници спаковали поларну свјетлост у флашу

Научници Насиног истраживачког центра Ленгли успјели су да шарену измаглицу Ауроре Бореалис и сличне појаве са других планета смјесте у боцу названу "Планетерелу". Унутар боце налази се сфера и набијене честице које свијетле када се нађу у магнетном пољу, што је сличан процес природном феномену поларне свјетлости. Уређај је базиран на експерименту из 19. века […]

понедељак, август 26, 2013 / 14:55

Научници Насиног истраживачког центра Ленгли успјели су да шарену измаглицу Ауроре Бореалис и сличне појаве са других планета смјесте у боцу названу "Планетерелу".

Унутар боце налази се сфера и набијене честице које свијетле када се нађу у магнетном пољу, што је сличан процес природном феномену поларне свјетлости.

Уређај је базиран на експерименту из 19. века званом "Терела", који је први показао како електрично набијене честице, које шаље Сунце, сијају када се помијешају са атомима у нашој атмосфери, а под утицајем Земљиног магнетног поља.

У Насиној верзији овог експеримента, набијене честице азота сијају љубичасто, док је поларна свјетлост углавном зелена, због кисеоника у атмосфери.

Научници су експеримент из 19. вијека надоградили додатним сферама, што им је омогућило да створе јасну сферичну свјетлост каква се јавља и у атмосфери.

"Планетерела нам омогућава да створимо аналогије са постојећим процесима попут свјетлости на Марсу, који нема глобално магнетно поље, него неколико локализиованих. Тако је и са другим планетама", каже Гијом Гроноф, научник који је створио "Планетерелу."

"Планетерела" је први овакав уређај у САД-у, док их у Европи постоји већ 10, преноси Неw Сциентист.

Иако је уређај користан алат за испитивање кључних фактора који изазивају поларну свјетлост, Гроноф се нада да ће је побољшати додатним варијаблама попут гасова који производе различите боје.



Оставите одговор