НАСА открила огромну пукотину у глечеру на Антарктику

Истраживачи НАСА открили су огромну пукотину, односно расјед у једном глечеру на Антарктику, што значи да би од њега у року од неколико наредних мјесеци могао да се отцијепи јако велики ледени бријег, већи од територије града Њујорка. Пукотина је откривена 14. октобра, за вријеме надлијетања глечера Пајн Ајленд у оквиру Насине операције Ајсбриџ, највећег […]

петак, новембар 4, 2011 / 19:06

Истраживачи НАСА открили су огромну пукотину, односно расјед у једном глечеру на Антарктику, што значи да би од њега у року од неколико наредних мјесеци могао да се отцијепи јако велики ледени бријег, већи од територије града Њујорка.

Пукотина је откривена 14. октобра, за вријеме надлијетања глечера Пајн Ајленд у оквиру Насине операције Ајсбриџ, највећег испитивања из ваздуха поларних региона наше планете, које тренутно улази у своју трећу сезону над Антарктиком.

Дванаест дана касније, истраживачи су искористили промјену времена да се врате до расједа и да изврше детаљна мјерења уз помоћ ЛИДАР сензора у Насиним авионима ДЦ-8, и установили су да је расјед дуг око 30 км, а широк 80-250м.

Како су истраживачи саопштили новинарима на конференцији за штампу која је одржана у четвртак, пукотина се шири око 2м на дан и дубока је од 50 до 60 м, тако да би у њу комотно могао да стане чувени њујоршки Кип слободе.

Пукотина која се шири и количина леда који се гомила између ње и главне масе глечера сугеришу да би “крајем ове или почетком наредне године“ од њега могао да се одвоји ледени брег површине око 880 квадратних километара.

Одвајање великих ледених брегова је процес који се догађа од прилике на сваких 10 година, а последњи такав случај заблежен је 2001. Према мишљењу научника, још значајнија појава од одвајања леденог брега је тањење самог глечера, темпом који указује да би он за око 100 година могао потпуно нестати, што би за последицу могло да има колапс леденог покривача на западном Антарктику и повећање нивоа свјетских мора за око 1-1,5м.



Оставите одговор