Г20: Појачати финансијске ресурсе ММФ

Лидери групе 20 индустријски развијених земаља окончали су самит плановима јачања раста и ребаланса глобалне економије, док је стална дужничка криза у земљама еврозоне доминирала скупом у Кану. Лидери Г20 издали су саопштење на крају самита у коме се потврђује опредјељеност за већу флексибилност девизног курса, посебно када се говори о Кини и изражава подршка […]

петак, новембар 4, 2011 / 19:05

Лидери групе 20 индустријски развијених земаља окончали су самит плановима јачања раста и ребаланса глобалне економије, док је стална дужничка криза у земљама еврозоне доминирала скупом у Кану.

Лидери Г20 издали су саопштење на крају самита у коме се потврђује опредјељеност за већу флексибилност девизног курса, посебно када се говори о Кини и изражава подршка ММФ-у у смислу да фонду треба дати више средстава уколико постоји потреба.

Чланови Г20 надају се да ће повећани ресурси помоћи ММФ-у да помогне економијама еврозоне у невољи, као што је Грчка, јавља Би-Би-Си.

Лидери су поздравили позив Италије ММФ-у да надгледа економске реформе земље и позвали финансијски јаке земље да предузму кораке ка јачању домаће потражње.

У саопштењу се, такође, поздрављају планови еврозоне да обнови повјерење и финансијску стабилност и повећају напори ка повећању запослености младих.

"Ми ћемо се борити за Европу и евро", рекао је на закључној конференцији за новинаре француски предсједник Николас Саркози.

Он је додао да су се лидери Г20 сагласили да појачау ресурсе Међународног монетарног фонда /ММФ/ и у том смислу договориће прецизне кораке до фебруара.

Саркози је рекао да су Француска и Њемачка заговарале порез на финансијску трансакцију и надају се почетку убирања тог пореза 2012. године.

Британски премијер Дејвид Камерон одбацио је коментаре да на самиту у Кану нису постигнути обећани споразуми.

"Постигнути су споразуми и у домену еврозоне и ММФ-а", рекао је он.

"Није проблем у томе да нема споразума, већ у томе да нису изнијети сви детаљи", рекао је он.

Камерон је рекао да је од "суштинске важности за повјерење и економску стабилност" да ММФ има неопходне ресурсе, али је поновио да Велика Британија неће сама допринијети фонду помоћи еврозоне.

Њемачки канцелар Ангела Меркел потврдила је да ниједна земља ван еврозоне није понудила учешће у фонду помоћи.

Амерички предсједник Барак Обама био је ентузијаста у вези са већом флексибилности валута.

"Поздрављамо ријешеност Кине да повећа флексибилност своје валуте. То је нешто за што се ми залажемо већ дуже вријеме и то ће бити кључан корак у јачању раста", рекао је он.

Што се тиче Грчке, предсједник Европске комисије Жозе Мануел Барозо рекао је да се нада да ће Грчка остати у еврозони, али је додао да ће земља морати да преузме одговорност које долази са чланством у тој групи.

Грчки премијер Јоргос Папандреу вечерас се суочава са гласањем о повјерењеу у парламенту.

Опозициони политичари и неки чланови владе позвали су Папандреуа да да оставку, након најаве референдума о пакету помоћи.

Грчки министар финансија рекао је данас да је референдум одбачен, али је најава изазвала велике турбуленције на тржиштима.

Уколико Папандреу изгуби на гласању о повјерењу онда ће Грчка морати да распише изборе, а што даље може одгодити имплементацију пакета помоћи Грчке.

Лидери еврозоне већ су зауставили исплату од 8 милијарди евра нових зајмова Грчкој, а постоји и бојазан да би даља одлагања довела до тога да влада остане без готовине и не испуни своје дужничке обавезе.



Оставите одговор