Напредак у расподјели југословенских амбасада и резиденција
У оквиру дијалога о расподјели имовине бивших република СФРЈ постигнут је договор да до краја 2012. године трећина од 123 амбасаде, резиденције и дипломатска стана, који су 2006. године расподијељени на папиру и формално пређу у посјед власника. Србија је добила 21 објекат – амбасаде, резиденције и зграде генералних конзулата, Хрватска 10, БиХ осам, Македонија […]

У оквиру дијалога о расподјели имовине бивших република СФРЈ постигнут је договор да до краја 2012. године трећина од 123 амбасаде, резиденције и дипломатска стана, који су 2006. године расподијељени на папиру и формално пређу у посјед власника.
Србија је добила 21 објекат – амбасаде, резиденције и зграде генералних конзулата, Хрватска 10, БиХ осам, Македонија четири, а Словенија три објекта.
БиХ су припале амбасаде у Анкари, Мадриду, Отави и Ослу, резиденције у Будимпешти и Бечу, кућа у Вашингтону и стан у Милану.
У првој фази примопредаје некретнина, до 31. августа, Србија би требало да ослободи амбасаде у Бечу и Риму, а да преузме резиденције у Вашингтону и Отави, те зграду амбасаде у Прагу.
БиХ преузима резиденцију у Будимпешти и једну зграду у Вашингтону, а Хрватска, осим амбасаде у Бечу, званично постаје власник два стана у Трсту.
Словенија преузима конзулате у Милану и Бечу, као и зграду резиденције у Риму, док Македонија у овом кругу улази у амбасаду у Канбери и конзулрно одјељење у Атини.
"У другој фази, до краја 2011. године, БиХ ће на коришћење добити и резиденцију у Бечу, док ће у трећој фази добити амбасаду у Отави, Анкари, Мадриду и Канади", рекао је помоћник министра финансија и трезора БиХ Зенит Келић.
Високи представник Србије за сукцесију Гашо Кнежевић каже да је помак коначно направљен, али да су на дневном реду остала много осјетљивија питања – новац и друштвена имовина.