Москва

Када иду у Русију, стране телевизије пате од тога да нађу неки кадар сиротиње, пијанице, старог аута… Морају испоштовати шаблон од ког никако да побјегну.

уторак, јануар 1, 2013 / 06:02

Треба се помучити да би сте све то нашли, вјероватно се завући у разне крајеве. Али што би то радили, када је пред вама огроман град који нуди скоро све. Када му траже мане, кажу да губи неки свој шмек, и почиње да личи на Њујорк. То би ваљда требало да буде мана.

Одмах да се разумијемо, тешко је упознати све чари Москве, ако не остајете дуже, или не навраћате чешће. Незгодно је ако у њу дођете после Петрограда, који вам је спржио рецепторе за доживљаје љепоте. Али Москва осваја полако.

У поређењу са другом руском пријестоницом, Москва је старији град, али је грађена од дрвета, а чести пожари нису дали да се сачува нешто више од старих грађевина. Њепни заштитни знакови су цркве, Кремљ и 7 високих, огромних зграда у такозваном Стаљиновом империјалистичком стилу. Требало их је бити 18, за сваку совјетску републику по једна, али овај наум се није остварио до краја. Данас су у њима различите установе, попут универзитета Ломоносов у једној од њих. И сад се мало смрзнете кад их видите, што је ваљда и био циљ, јер се ваљда и тако западу хтјело показати мишић више.

Москву красе бљештаво бијели храм Христа спаситеља и шарени храм Василија Блаженог на Црвеном тргу. Василије блажени није туристичко мјесто, и унутрашњост му можете видјети ако пораните на почетак литургије и одслушате је до краја. Врата су затворена и нема шетње док траје молитва.

Интересантна је црква у којој су мошти свете мати Матроне. Колеге који су је посјелити причају да су дошли у рано јутро, око 5 сати, и већ затекли ред који је обмотавао црвку. Светитељка је за живота у комунистичкој Русији стекла велики углед, и сматра се да и данас исцјељује.

Цркава има и у Кремљу, и у њима су сахрањивани владари Русије. Ту су главне атракције за сликање, џиновски топ и звоно, а један дио је затворен за обилазак јер ту столују руски премијер и предсједник. У подножју Кремља је вјечна ватра и смјена страже, која је међу туристима јако популарна за гледање, и сва срећа да се та церемонија одржава више пута на дан. Да се одржава рјеђе, гужве око ње би вјероватно биле несносне.

Испред Кремља на Црвеном тргу је Лењинов маузолеј и посјета је бесплатана, али има зачкољица: Не може се унијети ни телефон ни фотоапарат, који се остављају на чување за 40 рубљи (1 евро). А није мали број људи који чекају у дугом реду и које чувари пуштају у групама од по 30-ак. Није тешко погодити да су највише Кинези заинтересовани за ово ходочашће, мада можете чути и друге језике. Рецимо, како један енглески господин објашњава сину да је "мистер Хитлер" прекршио споразум и напао Стаљина.

У маузолеј се силази и пролази поред балзамованог Лењина освјетљеним свјетлом налик неонском, што додаје још језивији осјећај. Обилазак око издвојеног мјеста траје минут и нема задржавања.

Ипак, оно што се рјеђе спомиње у путописима је са друге стране трга, насупрот Кремља, а зове се ГУМ. То је уобичајено име за тржне центре из доба СССР, и скраћеница од Главни универзални магазин. Овај на Црвеном тргу фасцинира пошто је у питању грађевина стара бар један вијек, грађена у класичном стилу, са свим оним украсима на фасади. Унутра је подијељен на неколико нивоа. И у вис на три спрата, и у ширину као неколико зграда под истим кровом, повезаних мостовима. У понуди су најскупље свјетске марке, али интересантно да је задржан и исти тип мензе какав је био и давно прије, са простом и јефином храном за све слојеве.

Кад смо код хране, јефтина а добра опција су ресторани Му-му. Препознаћете их по пластичним кравама испред. Москва је један од скупљих градова свијета, и Руси углавном иду у викенд куповине по великим тржним центрима у предграђима.

Главна шеталишна улица је Арбат, која не оставља неки посебан утисак. Ништа посебно, као све друго на шта наиђете у Москви. Много занимљивије је подземље, метро станице. Свака је мало умјетничко дјело, и пожалите због гужве и журбе што не можете да их осмотрите у детаље.

Избор музеја у Москви је велики. Можете посјетити мултимедијални музеј Бородинске битке, музеј отаџбинског рата, музеј космонаутике, или шта је по вашем интересовању. Што више времена имате, отрива се више Москве, оне изван епицентра градских збивања. Паркови, споменици, "јавни" воћњак у који Масквичи навраћају и беру плодове… кад сте у Москви, понашајте се московски.

#moscow #frontal

A photo posted by фронтал.СРБ (@frontalrs) on



Оставите одговор