Министарство: Шта ми имамо са инстант факултетима у Брчком?

Министарство просвјете и културе Републике Српске саопштило је данас да је Одбор за основно и средње образовање бањалучког СДС-а на данашњој конференцији за новинаре изнио низ неистинитих навода о образовном систему Српске. У саопштењу се истиче да нису тачни наводи Одбора да Министарство Српске намјерава да уруши васпитно-образовни систем у Српској запошљавањем професора који су […]

уторак, август 5, 2014 / 09:29

Министарство просвјете и културе Републике Српске саопштило је данас да је Одбор за основно и средње образовање бањалучког СДС-а на данашњој конференцији за новинаре изнио низ неистинитих навода о образовном систему Српске.

У саопштењу се истиче да нису тачни наводи Одбора да Министарство Српске намјерава да уруши васпитно-образовни систем у Српској запошљавањем професора који су лажне дипломе стекли на универзитетима у Брчком.

Из Министарства напомињу да универзитети у Брчко дистрикту нису у надлежности Министарства просвјете и културе Републике Српске, већ Брчко дистрикта, као и да је од свих основних и средњих школа у Републици затражена информација о запосленим наставницима са дипломама поменутих високошколских установа, а Одјељењу за образовање у Влади дистрикта упућен захтјев за провјеру валидности диплома.

Из Министарства наводе да нису тачни ни наводи о "неефикасном систему образовања одраслих" у Републици Српској, уз напомену да је доношењем Закона о образовању одраслих и успостављањем Завода за образовање одраслих крајем 2009. године заустављена негативна пракса нелегалног стицања средњошколских диплома.

Закон о образовању одраслих Републике Српске, наводи се у саопштењу, усклађен је са европским смјерницама и представља модел за доношење прописа у истој области и у другом дијелу БиХ.

СДС: Зауставити суноврат образовања

"Није тачан ни податак да Министарство просвјете и културе уводи додатне `намете ученицима у виду нових ђачких књижица`", наводе из Министарства и напомињу да је израђен Правилник о садржају и начину вођења документације и евиденције и обрасцима јавних исправа у основној школи, који је ступио на снагу 1. септембра 2013. године, као и да су измјене биле потребне због прилагођавања важећим прописима.

Из Министарства истичу да није тачно да се приликом уписне политике у високом образовању не уважавају потребе тржишта рада и подсјећају да је приликом израде уписне политике за академску 2014/15. годину организовано низ стручних расправа са свим заинтересованим актерима ради усклађивања уписне политике са реалним потребама тржишта рада.

У креирању уписне политике посебно се водило рачуна о потреби активнијег приступа високошколских установа потребама привреде и тржишта рада приликом креирања нових студијских програма, те важности анализе броја уписаних студената са њиховим исходима учења, а на основу исказаних потреба тржишта рада.

Тако је након анализе утврђеног стања Министарство одлучило да приједлоге високошколских установа умањи за 20 одсто на суфицитарним студијским програмима из области права, економије, физичког васпитања, те на студијским програмима разредна настава и учитељски студиј.

Министарство, такође, стимулише упис на студијске програме дефицитарних занимања од академске 2008/2009. године. Студентима ових студијских програма омогућено је бесплатно школовање, стипендија и помоћ од 100 КМ мјесечно.

Водећи рачуна о потребама тржишта рада и броју студената који тренутно студира у Српској, Министарство просвјете и културе је студијске програме из области математике и физике дефинисало као дефицитарне, додаје се у саопштењу Министарства просвјете и културе Републике Српске.



0 КОМЕНТАРА

  1. Šta je to tržište rada u Republici Srpskoj? Postoji li neka studija o tome koja će zanimanja biti neophodna 2020? Ako nekim čudom ne postoji na osnovu čega određujete deficitarna zanimanja? S obzirom da nemaju nikakvu strategiju njima dobro dođe EU u Brčkom gdje se fakultet završi za šest mjeseci i pokrpe se rupe. Nije tačno da Ministarstvo nema ništa s tim! Oni su naložili da se ljudima koji su završili taj „univerzitet“ u Republici Srpskoj dozvoli polaganje stručnog ispita. Dakle prvo su ljude s tom diplomom primili da rade u školama, a potom i te diplome legalizovali. Ti studiji nisu ni ekvivalentni studijima na državnim univerzitetima u RS i Srbiji, tako da se te diplome ne moraju smatrati validnim u državnim institucijama u šta valjda spadaju osnovne i srednje škole.

  2. Ma kako ih nije sramota da govore da to nije istina. Ovo Ministarstvo je uništilo i ono malo dobrog što je postojalo u obrazovnom sistemu RS. Dozvolili su da svako ko ima malo više novca otvori privatni fakultet, gdje je nivo znanja samih profesora na nuli, a o studentima da ne pričamo. Opšte je pravilo :“ Platio sam, ne smije me oboriti.“ Sad će neko reći da se i na državnim fakultetima plaćaju ispiti, ali nije to ni približno, na državnom možda postoji korupcija, ali to je već rezervisano za posebne ( tipa Željkin sin). Na privatnom svi moraju da polože. I da sigurna sam u ovo što pišem, jer me nazaposlenost mojih roditelja, a i mene, natjerala da na neki način radim za te koji „studiraju“ na privatnim fakultetima. Napišem im seminarski rad iz MEDICINE ( a student sam prava), za par sati, ne znam ni sama o čemu se radi i završna ocjena opaaaa 10. To je znanje na privatnim, ni seminarski rad sami ne mogu da napišu. Dopušteno je da se izjednače tri i četri godine studija, pa mi koji studiramo 4 se osjećamo kao budale najveće (nema ljepšeg izraza), jer smo mogli i mi završiti tri na privatnom, zašto se mučiti i studirati 4 godine ( pri čemu je četvrta najteža). Znamo mi da kadar SNSD-a prvo upiše magistarski, pa tek onda diplomira i da je njima svejedno koliko će godina fakultet da traje, ali nama običnim smrtnicima je to mnogo bitno, jer zamislite mi učimo, radimo sve i svašta da bi završili fakultet jer roditelji ne mogu da na školuju, pa i pored toga završavamo sa najboljim prosjekom, ali šta će nam i to kad nismo Željkini, Dodikovi, Radmanovićevi itd.potomci. Da se razumijemo, nisam ja protiv privatnih fakulteta, ali neka kriterijumi budu isti. U razvijenim zemljama privatni fakulteti su cijenjeni, na njima se drugačije postupa sa studentima, radi se u manjim grupama, da se postigne veći stepen znanja, a kod nas pokušavaju da zaborave i ono što su naučili u osnovnoj školi ( o srednjoj da ne pričam, kad postoji srednja privatna). SNSD je toliko „preuzeo brigu“ o obrazovanju,d a kod posljednjih izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju nije uvažio ni mišljenje svog ministra, jer je izvjesna poslanica uspjela za mjesec dana da nagovori kolege da glasaju za njene izmjene i dopune, jer njenom ( Poljoprivrednom) fakultetu to odgovra. Zaključak je izgelda da svi upišemo Poljoprivredu, odemo na selo da pokušamo od toga da živimo, da oni mogu bez problema da nas uništavaju. E neće moći, ima nas još koji smo dovoljno pametni da se borimo protiv vas i vašeg lopovluka, nepotizma, korupcije i licemjerstva prije svega.

  3. SDS je 100% u pravu! Prvo uveli su Pravilnik o zapošljavanju gdje daju 10 bodova više u startu za borce, a onda im se jave bošnjaci i to sve sa uredno dokumentovanim „ratnim stažom“, a zbog Pravilnika ih moraju primiti! Članovi koji intervjuišu kandidate imaju pravo dati bod ili dva tako da na ishod bitno ne utiču, ali iz neznanja svi učesnici ovakvih šarada ih krive i osuđuju! Gdje su pare od vanrednih kandidata? Ove godine zarada u Čitluku je 18 miliona km! I to je Kasipović „prodao“ da smanji broj nelegalno stečenih diploma! HAHAHA zato u Čitluku cvjeta trgovina!
    Dovoljan su primjer nove đačke knjižice koje su stvarno, kako kažu u SDS-u, novi namet za ionaku poluprazne ili prazne roditeljske džepove. Cijene udžbenika su astonomske !Ako već nešto žele da opovrgnu predstavnici ovog, ali i drugih ministartava i Vlade RS u cjelini trebalo bi da to ptrkrijepe argumentima, a ne praznom pričom.

  4. Natasa_BL ne morališi. Između ostalih si i ti kriva što neki tako završavaju fakultete. Znaš li ti, kao buduća pravnica, da si saučesnik u počinjenju krivičnog djela, samim tim što si pristala da nekome napraviš seminarski, diplomski ili bilo koji drugi rad. Tražili su i od mene mnogi tu istu uslugu, pa ja radije idem istovarati pun šleper drva, nego da pomažem retardima da zasjednu na funkciju.
    I možda me niko nije informisao, ali ja ne znam da postoji privatni medicinski fakultet, znam samo za zdravstvenu njegu (postaju više medicinske sestre nakon završetka istog, a ne ljekari).
    I nije način plaćanja na državnom samo novčani. To bi Vi sa pravnog posebno trebali znati. Koliko je samo djevojaka napustilo pravni fakultet i prešlo na privatni zato što su im pojedini profesori tražili sex u zamjenu za pozitivnu ocjenu. I kada odbiju, obarali ih po 10-ak puta.
    I ne treba porediti sve privatne sa onima u Brčkom. Od postojanja privatnih fakulteta veći je problem što na funkcijama koje bi trebale da vrše kontrolu znanja ne sjede doktori nauka, već polupismeni retardi. I što svako, a posebno onaj ko nema nikakvu diplomu zna šta je dobro za visoko obrazovanje. A do tada, djeca nam u osnovnoj uče da se pravilno kaže „vako, nako, sjede, ukinio“ i što su za tablicu množenja samo čuli, a ne znaju čemu služi.
    I da, imam završen državni fakultet.

  5. Kakvi prevaranti prodaju diplome privatnih fakulteta na tone i onda još ograniče upisne kvote na državnoj ekonomiji da malo dignu cijenu za one koji ne uspiju upisati. Godišnje privatni fakulteti izbace menadžera koji mogu upravljati ekonomijom cijelog svijeta a ni jedan ne zna naći prvi izvod od najprostije funkcije. Na državnom fakultetu će na kraju studirati 3 entuzijasta a ostali će se upisivati ispred Boske gdje privatni fakulteti upisuju svoje sponzore i buduće menedžere. Sram vas bilo iz Ministarstva obrazovanja. Ipak od vas je većina normalno studirala i znate šta znači steći akademsko zvanje a prodali ste se za šaku dolara lopovima koji se basloslovno bogate i urušavaju sistem obrazovanja a bogme i sistem vrijednosti. Pa 40 godina će ti kadrovi sa privatnih fakulteta, koje štancaju kao na traci, imati ista prava kao normalni akademski građani. U prevodu nema nam napretka 40 godina od dana kada se sa tim lopovlukom prestane. Još jednom sram vas bilo sektaši! Stidite se naroda.

Оставите одговор