Ми се не рачунамо: Водеће државе у 2016. враћају 7.100 милијарди дуга

Висина дуга који ће владе водећих свјетских економија морати да рефинансирају у 2016. години незнатно ће се разликовати у односу на лањски, јер државе предузимају напоре да буџетске дефиците смање на трећину највишег нивоа регистрованог током финансијске кризе, пише агенција Блумберг. Вриједност државних записа који ове године доспјевају на наплату чланицама Групе седам најразвијенијих земаља […]

четвртак, јануар 7, 2016 / 15:11

Висина дуга који ће владе водећих свјетских економија морати да рефинансирају у 2016. години незнатно ће се разликовати у односу на лањски, јер државе предузимају напоре да буџетске дефиците смање на трећину највишег нивоа регистрованог током финансијске кризе, пише агенција Блумберг.

Вриједност државних записа који ове године доспјевају на наплату чланицама Групе седам најразвијенијих земаља свијета (Г7), плус Бразилу, Кини, Индији и Русији, износиће 7.100 милијарди долара, у поређењу са 7.000 милијарди долара из 2015. године и дуг од 7.600 милијарди долара из 2012. године.

Јапан, Њемачка, Италија и Канада ће ове године морати да сервисирају мањи дуг, док САД, Кину и Британију чека већи дуг, према подацима Блумберга.

Износ дуга који доспјева на наплату се постепено смањио откако је Блумберг 2012. године почео са прикупљањем ових подака, наводи се у тексту.

„Већина држава се креће у смеру фискалне дисциплине“, изјавио је стратег банкарске филијале Креди Агрикола у Лондону, Мохит Кумар.
Иако овај пад говори да постоји мањи притисак на владе да се задужују, он не подразумјева да ће државе емитовати мање количине дуга, пошто то зависи од њихових укупних захтјева за финансијама.

Наиме, Њемачка планира да повећа продају обвезница на 203 милијарде евра у овој години са око 175 милијарди евра из 2015. године, дјелимично због финансијских трошкова повезаних са рекордним приливом миграната.



Оставите одговор