Мајмунисање: Кога је Иран послао у свемир?

Иран је у свемир послао у понедељак у капсули мајмуна који се вратио жив и здрав, међутим на снимцима прије и после лансирања види се да је ријеч о два различита мајмуна, па се вјеродостојност читавог свемирског подухвата доводи у питање, пренијеле су агенције. Велики број стручњака је погледавши званичне снимке прије и након слетања […]

недеља, фебруар 3, 2013 / 15:07

Иран је у свемир послао у понедељак у капсули мајмуна који се вратио жив и здрав, међутим на снимцима прије и после лансирања види се да је ријеч о два различита мајмуна, па се вјеродостојност читавог свемирског подухвата доводи у питање, пренијеле су агенције.

Велики број стручњака је погледавши званичне снимке прије и након слетања капсуле уочио низ нелогичности. Уочено је да мајмуну који се вратио на земљи недостаје брадавица изнад ока коју је имао приликом слања у мисију као и да је тамније длаке. Вјерује се да је или мајмун угинуо или да чак до мисије није ни дошло.

Капсула „Писгам” са мајмуном лансирана је на висину од 120 километара.

Ирански медији објавили су 28. јануара слике мајмуна званог Писгам прије полијетања на којима се види да има сиву длаку и брадавицу изнад десног ока.

Агенција ИСНА је касније објавила фотографије током представљања мајмуна новинарима након слијетања, на којој овај има тамнију длаку и нема брадавицу.

Коментари на друштвеној мрежи Фејсбук су, између осталог и иронични: „Мајмун је отишао у свемир и састао се са лекаром који му је одстранио брадавицу”.

Иранске власти нису директно одговориле на ту уочену разлику о којој се пише по интернету.

Два веб-сајта блиска режиму, саопштила су, не наводећи извор, да су фотографије мајмуна дате медијима прије лансирања, биле архивски снимци неуспјелог лансирања 2011. године.

Мајмун који је представљен новинарима по слетању капсуле, успијешно је обавио мисију, наводе та два сајта.

Ниједан ирански сајт не даје објашњење због чега је фотографија из документације дата медијима.

Иран је фебруара 2010. године први пут лансирао у орбиту капсулу са живим организмима, међу којима су били мишеви, корњаче и глисте, уз помоћ ракете-носача „Кавосгар-3”.



Оставите одговор