"Ломоносов" на путу да буде први међу суперрачунарима

Руски суперрачунар "ломоносов" постаће први у свијету у брзини обраде података – он ће моћи да рјешава задатке који су до сада били немогући, рецимо да прати све телефонске разговоре на планети?! На усавршавању суперрачунара раде стручњаци компаније "Т-платформе", који су већ увећали његову јачину до за Русију рекордних 1,3 пфлопса. Научници су себи поставили […]

понедељак, септембар 12, 2011 / 14:18

Руски суперрачунар "ломоносов" постаће први у свијету у брзини обраде података – он ће моћи да рјешава задатке који су до сада били немогући, рецимо да прати све телефонске разговоре на планети?!

На усавршавању суперрачунара раде стручњаци компаније "Т-платформе", који су већ увећали његову јачину до за Русију рекордних 1,3 пфлопса.

Научници су себи поставили веома амбициозан задатак – да подигну "ломоносова" на прво мјесто у рејтингу високотехнолошких система – "Graph500". Тај рејтинг је разрађен у Америци да би показао који је од суперрачунара способан да да највеће резултате у анализи информација великих обима у таквим сферама као што су безбједност, гасна динамика и хидродинамика, фармацеутика и у другим областима.

У "Graph500" не узима се у обзир брзина процесора, као што је случај у "Тор500", већ могућност обраде података. "Сликовито говорећи, то је исто што и поредити аутомобиле по коњским снагама и могућностима за маневрисање" – објашњава стручњак за суперрачунаре компаније "Т-платформе" Антон Корж.

"Појавио се нови начин оцјене суперрачунара, који показује другу карактеристику – брзину обраде великих количина информација. Ставља се нагласак на другу област задатака које рјешавају суперрачунари. Рачунице нема, већ само претраге у великим количинама информација" – појашњава он, а преноси "Глас Русије".

Тестирање које је проведено у јуну поставило је "ломоносова" на треће мјесто. На прва два су амерички и њемачки компјутери. Ипак до новембра, када је заказано наредно тестирање, руска машина има све шансе да надмаши своје конкуренте, каже Антон Корж.

"Имамо идеје како да појачамо рачунар. Ријеч је о технологијама са којима се могу једноставније и ефикасније стварати програми управо у области интензивне обраде великих количина информација. Сервере, компоненте и остало од `ломоносова` нећемо дирати. Али ћемо тражити нове начине коришћења интелектуалне јачине суперрачунара" – додаје он.

Послије интелектуалног "штеловања", "ломоносов" ће рјешавати задатке које су раније биле немогуће за једну машину, кажу стручњаци.

Он ће моћи да обради гигантске количине информација у најкраћим роковима. Рецимо, да прати све телефонске разговоре на планети!

"За структуре које трагају за терористима таква помоћ је само добродошла. Усавршиће се и системи за претраживање, као што су "Yandex" или "Google".

"Интелектуални задаци обраде података могу се упоредити са вожњом сокацима, када треба стално окретати" – говори Антон Корж.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор