Ласерске операције, рез није потребан

Хирурзи би ускоро могли да врше операције ласерским скалпелом, без иједног реза или убода – објављују медицински часописи. Инжењери Калифорнијског института технологије разрадили су јединствен метод који омогућава да се на кожу усмјери зрак свјетлости унутар билошког ткива. Ранији покушаји дозвољавали су да се уђе милиметар унутар тијела, а нова метода до 2,5 милиметра. У […]

понедељак, јул 2, 2012 / 09:55

Хирурзи би ускоро могли да врше операције ласерским скалпелом, без иједног реза или убода – објављују медицински часописи.

Инжењери Калифорнијског института технологије разрадили су јединствен метод који омогућава да се на кожу усмјери зрак свјетлости унутар билошког ткива.

Ранији покушаји дозвољавали су да се уђе милиметар унутар тијела, а нова метода до 2,5 милиметра.

У теорији, послије даље дораде, свјетлост ће моћи да се пробије и до десет центиметара?!

Та технологија може бити одлична замјена инвазивној методици дијагностике и лијечења болести.

У будућности хирурзи могу располагати "ласерским скалпелом" којим ће моћи да сијеку било које ткиво, а да не оштете кожу.

Специјализовани медицински листови објаљују и резултате испитивања по којима ужурбаност може да продужи живот.

Сједити или лежати током дугог времена је штетно за здравље, упозоравају љекари.

Активност у сједећем положају, као што су гледање ТВ-програма и рад на рачунару повећавају ризик од кардиоваскуларних болести и можданог удара.

Ако се људи баве енергичнијим активностима, нпр. ходањем или гимнастиком, могу да елиминишу штетне ефекте малоактивног живота, што ће за посљедицу имати побољшање укупног здравственог статуса.

Амерички научници из медицинског Универзитета "Вејл Корнел" закључили су да је могуће престати пушити захваљујући једној јединој ињекцији.

Научници су направили вакцину помоћу које пушачи престају да осјећају задовољство од пушења.

На вакцини се радило годинама и научници су дошли до сазнања да у организму постоје антитијела која омогућавају никотину да нађе пут до мозга.

Никотин уђе у крв кроз шест до десет секунди, а онда и у мозак, што представља велико задовољство за пушача. Поменута вакцина спречава тај процес.

Вакцина је засад тестирана само на мишевима. Тестирања са људима ће почети кроз пар година.



Оставите одговор