Комшић: ДФ има будућност и перспективу

Први конгрес Демократске фронте (ДФ) почео је јутрос у Сарајеву, а једини предложени кандидат за предсједника странке је актуелни предсједник Жељко Комшић. Актуелни предсједник Демократске фронте и кандидат за предсједника на данашњем конгресу ДФ-а Жељко Комшић, рекао је у обраћању делегатима да им предстоји јачање страначке инфраструктуре и отварање неких уреда који су након избора […]

субота, септембар 12, 2015 / 18:52

Први конгрес Демократске фронте (ДФ) почео је јутрос у Сарајеву, а једини предложени кандидат за предсједника странке је актуелни предсједник Жељко Комшић.

Актуелни предсједник Демократске фронте и кандидат за предсједника на данашњем конгресу ДФ-а Жељко Комшић, рекао је у обраћању делегатима да им предстоји јачање страначке инфраструктуре и отварање неких уреда који су након избора били затворени јер их нису могли финансирати.

Додао је да је поносан на оне који су били министри па су смијењени, као и на заступнике ДФ-а, јер су га пријатно изненадили својом чврстоћом и ставовима.

– То даје наду. Ова странка има будућност и перспективу а дуг је пут борбе пред нама – рекао је Комшић.

По његовим ријечима, ДФ је тек на пола пута у изградњи странке јер предстоји измјена организације и Статута како би осигурали ефикасан рад за све наредне циклусе избора.

Комшић сматра да је уједињење љевице деликатан процес за који морају бити спремне саме странке и њихово чланство, иако је бх. друштво за њега спремно, како не би завршили на периферији политичког живота.

Навео је да га је у почецима рада странке било страх неискуства и политичке наивности коју су испољавали поједини чланови, али је био поносан што су то све били честити и поштени људи.

Комшић је нагласио да је на улазак ДФ-а у власт утјецала једна врста позитивног притиска дијела јавности који је од те странке очекивао да на основу добијеног повјерења мора преузети одговорност, иако им с аспекта политичке прагматике улазак у власт није одговарао.

Он тврди да присуство ДФ-а и Савеза за промјене у власти на нивоу БиХ смета онима који желе наставити утабаним путем којим иду скоро од завршетка рата.

Од њих очекује нове нападе како би поново успоставили конекције које су им покидали својим политичким наступом, истакавши да при томе мисли на савез Драгана Човића и Милорада Додика и оно што су од БиХ радили годинама.

Комшић је казао да је одлука о изласку из коалиције на нивоу Федерације БиХ донесена у врху странке, а због инсистирања на поштивању реда и закона умјесто расподјеле позиција у јавним предузећима.

Комшић тврди да предсједник ХДЗ-а БиХ Драган Човић отворено настоји избацити ДФ и Савез за промјене из власти на нивоу БиХ како би у њу увео Милорада Додика и СНСД.

Осим предсједника, на конгресу ће бити бирани Главни и Надзорни одбор ДФ-а.
Лична карта ДФ-а

Демократска фронта је основана 7. априла 2013. године у Сарајеву и ова се политичка партија позиционира као лијево оријентирана. Остало је забиљежено да је њезин иницијатор и актуелни предсједник Жељко Комшић на оснивачкој скупштини казао како је странка доступна свима осим “фашистима и шовинистима”.

На првим изборима на којима је учествовао, ДФ је постигао убједљиво најбољи резултат једне новоформиране политичке странке у постдејтонској БиХ: друга је странка на државном нивоу, трећа у Федерацији. Има запажене резултате у кантонима, а након опћих избора нису се либили преузети одговорност за власт.

Међутим, коалиција направљена са СДА и ХДЗ-ом БиХ није дуго потрајала: Демократска фронта је напустила Владу Федерације и иако су њених четверо министара дали оставке, предсједник Федерације БиХ прихватио је само једну, ону министра енергетике, рударства и индустрије Реуфа Бајровића.

Управо су избори 2014, а потом и преузимање одговорности за освојене гласове, били разлог што је ДФ на извјестан начин у други план ставио развој странке, а сада ће “порадити” и на томе.



Оставите одговор