Колико људи у Српској из буџета прима 10.000 марака мјесечно?

Предсједник Народног демократског покрета (НДП) Драган Чавић тврди да у Републици Српској (РС) има најмање 100 особа које се налазе на разним функцијама извршне власти, директорским позицијама и управним одборима који у овом тренутку имају мјесечна примања у нето износу већем од 10.000 КМ. – Вјеровали или не, они те плаће остварују као запослени у […]

субота, фебруар 22, 2014 / 17:21

Предсједник Народног демократског покрета (НДП) Драган Чавић тврди да у Републици Српској (РС) има најмање 100 особа које се налазе на разним функцијама извршне власти, директорским позицијама и управним одборима који у овом тренутку имају мјесечна примања у нето износу већем од 10.000 КМ.

– Вјеровали или не, они те плаће остварују као запослени у министарствима Владе РС-а, агенцијама и јавним установама и предузећима, на начин да имају учешће у више надзорних и управних одбора, гдје остварују накнаде, и уз плаћу то износи преко 10.000 КМ мјесечно – рекао је Чавић.

У бруто износу, тих само 100 људи у РС, а има их, каже, много више, "коштају“ порезне обвезнике и грађане РС и то годишње више од 20 милиона КМ и стога све приче о штедњи у РС "падају у воду“.

Најавио је да ће ускоро саопћити и конкретна имена тих особа.

Подсјетивши да је НДП за наредну сједницу ентитетског парламета предложио закон о спријечавању сукоба интереса, казао је да на тај начин желе да онемогуће да особе из буџета ентитета и опћина примају износе по више основа.

Власт у РС је оптужио да је неодговорна, јер је у РС створена невјероватна политизација економско-социјалних протеста у ФБиХ те да на све могуће начине желе да оптуже опозицију у РС, иако су они у страху од "ужасног економског стања у којем се налази већина грађана“.

Чавић је на прес-конференцији саопћио да располаже подацима да је Влада РС-а незванично предузела низ мјера да "припреми заштиту од властитог народа“.

– Полицијски службеници у цијелој РС су од својих претпостављених добили наредбу да се нигдје не удаљавају од својих кућа и да буду спремни, уколико се одмах буде извршила мобилизација полицијских снага у РС – тврди Чавић наводећи да је и министар здравља РС-а послао допис здравственим установама да су дужни да "направе план заштите и спасавања“ те уз датеље шта треба да учине, између осталог, и осигурају довољан број кревета, медицинских служби за мобилизацију, те довољно доза крви.

-У РС је под притиском и директном комуникацијом режимске власти с потчињеним службама на неки начин извршена припрема ванредног стања, иако у РС не постоји ниједан основ за то, нити опозиција жели да учествује у било каквим уличним немирима – додао је.

Критиковао је и оквирну одлуку Владе РС-а да се само на наредној сједници парламента РС, 25. фебруара задужи за 295 милиона КМ, истичући да то потврђује да је РС с актуленој власти ушла у дужничко робоство.

Чавић је рекао и да то што је предсједник РС-а синоћ у Приједору саопћио, да ће одлука Владе о продаји државног капитала у Руднику жељезне руде "Љубија" израелској компанији бити повучена а дневног реда предстојеће сједнице Народне скупштине РС-а, потврђује наставак мутних радњи у режији Милорада Додика и његових сљедбеника“.

Потпуно је јасно, каже Чавић, да није постојала скупштинска већина за продају "Љубије“, јер је томе успотивио предсједник ДНС-а Марко Павић.

– Све приватизације које су вршене на тај начин остале су недоречене шта се десило након те продаје договорене у четири ока – рекао је Чавић и подсјетио да је методом непосредног одабира купца приватизована Робна кућа "Боска“, чији је купац данас кривично гоњен у Србији, али се то ни не помишља у РС иако се не плаћају дугујеће рате по основу емитираних обвезница.

Слично су, каже, продате и Рафинерија нафте у Босанском Броду, "Нова Борја“ Теслић…, те апелирао да се мора прекинути штетна пракса трансферних сфера које су се могле видјети и у Фабрици глинице "Бирач“, а користи их и бродска Рафинерија и ускоро би се могло исто видјети и у Фабрици цијеви у Дервенти.

Чавић је потврдио да ће посланици те странке у понедјељак на сједници Скупштине РС-а, подржати одлуку члана Предсједништва Босне и Херцеговине Небојше Радмановића, да је опозив генералног конзула БиХ у Сједињеним Америчким Државама (Чикаго) Бране Пећанца деструктиван по витални интерес ентитета из ког долази.



0 КОМЕНТАРА

  1. Као народни посланик Драган Чавић би требао бити боље упознат са законима које је усвајала Народна скупштина. Закон о приватизацији државног капитала из 1998. године, Службени гласник Републике Српске, број: 24/98, 62/02, 38/03, 65/03, и 109/05, предвиђао је могућност „директне продаје“ (члан 33., тачка 5. Закона), тј. приватизације државног капитала путем непосредне погодбе, како је то било ближе уређено Правилима директне продаје, Службени гласник Републике Српске, број: 33/98. Потенцијални купци у директној понуди могла су бити сва домаћа и страна, физичка или правна лица, изузев државних органа, организација и предузећа у којим је државни капитал био већи од 25% укупног основног капитала. Законом о приватизацији државног капитала у предузећима (Службени гласник Републике Српске бр. 51/06, 1/07, 53/07, 41/08, 58/09, 79/11 и 28/13) између осталих метода приватизације, такође је предвиђена метода „непосредног одабира купца“ (члан 15., алинеја г) Закона), док је њена примјена ограничена искључиво на стратешка предузећа, из области производње и дистрибуције електричне енергије, нафтне индустрије, жељезничког саобраћаја, телекомуникација, водоснабдијевања, рударства и шумарства, јавних медија, игара на срећу, производње оружја, војне опреме и осталим предузећима од стратешког значаја, након претходно обезбјеђене сагласности Народне скупштине Републике Српске.
    Дакле, метод непосредног одабира купца државног капитала не представља релативну новину („иновацију“) у законодавству које уређује ову област будући да се примјењује већ више 15 година.

  2. У вријеме док је г.Чавић вио Предсједник Републике распродат је велики број најатрактивнијих и најврједнијих пословних простора Робне кућа Боска. Закупци пословних простора су у тренутку приватизације дуговали Боски око 1,2 милиона КМ. Такође, обавезе предузећа према Пореској управи од 4,4 милиона КМ, као и друге обавезе према радницима, рачуни за струју, воду и гријање, настали су углавном у вријеме влада СДС и ПДП. У каквом је стању Боска била прије приватизације?!

    Треба ли посебно подсјећати да је то био полупразан, сабласан објекат у строгом центру Града, који су грађани и остали посјетиоци Бањалуке заобилазили у великом луку. Данас је то модерно опремљен, савремено уређен тржни центар кроз који дневно прође више хиљада посјетилаца. Процес приватизације Боске је у цјелости спроведен у складу са позитивним законским прописима, и купац је уплатио 3 милиона евра за 58,12% државног капитала, те кроз репрограм измирује преузете обавезе.

    Што се тиче обвезница Боске које је откупила ИРБРС, ради се о „осигураном“ пласману будући да ИРБРС располаже адекватним инструментима обезбјеђења наплате потраживања према њиховом емитенту. То је трансакција која, заправо има доста сличности са кредитним пласманом, а гаранција наплате потраживања је једна од најзначајнијих. ИРБ РС је у првом реду наплате и може да „преузме зграду“. Отуда готово да и нема мјеста за бојазан да Банка неће бити у могућности да реализује своја потраживања по основу пласмана у обвезнице овог емитента чак и по цијени да искористи све законске могућности које јој за то стоје на располагању.

  3. Камо пусте среће да у службама хитне помоћи, или у аутомотосавезу имамо овако развијен систем дежурства, као у СНСД-у. Јеботе, па они су ту, 24 сата над порталима, ОНО и ДСЗ, Комитет, три у један, браво.

  4. To što je Čavić loš i što je radio to što je radio sa banditskom SDS-im ne znači da aktelena vlast nije još gora o još višestruko veća zna nanijela narodu.
    Sada je ona akutlena i o njoj treba pričati.
    A ovde neki čim se pomenu afere, i kriminal vlasti odmah počnu priču e a kaka je SDS, PDP – pa i oni su ista banda i krimnalci, ali to ne oslobađa od odgovornosti ove koji su sada na vlasti da polože račune pred narodom za svu štetnu koji su nanijeli narodu, privatizacijom, zaduživanjem, štetnim infrastrukturnim projektima, na koje su potrošene silne milijarde, davanjem pridornih resursa pod koncsije, povlačenjem drćave iz privrede i prepuštanjem naroda pljački privatnih predueztnika, stranih investitora, privatizovanjem države i državnih preduzeća od strane vlasti, višestrukim povećanjem blata budžetlijama i prekomerno zapošjavanje administracije koje apsolutni ništa ne radi i parazitira na novcu poreskih obveznika i kreditima.

Оставите одговор