Коалиција: Срби су дискриминисани у Сребреници

Представници 10 српских странака из Сребренице, које су на посљедњим локалним изборима чиниле "Коалицију за Републику Српску", указале су на неравноправан положај српског народа у овој општини и затражиле да га заштите институције Српске. У отвореном писму достављеном медијима, представници српских странака наводе да су Срби у Сребреници неравноправни и да се над њима врше […]

среда, новембар 28, 2012 / 07:02

Представници 10 српских странака из Сребренице, које су на посљедњим локалним изборима чиниле "Коалицију за Републику Српску", указале су на неравноправан положај српског народа у овој општини и затражиле да га заштите институције Српске.

У отвореном писму достављеном медијима, представници српских странака наводе да су Срби у Сребреници неравноправни и да се над њима врше разни облици дискриминације и насиља, што поткрепљују конкретним чињеницама.

Недавно рушење и лупање 21 надгробног споменика у српском гробљу у Пећиштима источно изнад Поточара, скрнављење српских споменика у селу Студенац западно изнад Поточара, напад и премлаћивање Срба у угоститељским објектима и засједе и туче на путевима око Поточара, те скрнављење крста на путу за манастир Карно показују да је у Сребреници угрожено све што је српско.

Замјеник начелника и бошњачки кандидат за начелника ове општине Ћамил Дураковић не поштује празнике Републике Српске и самоиницијативно и противзаконито проглашава за нерадне дане датуме којих нема у календару празника Српске, чиме показује да не поштује Устав и законе Републике у чијем је саставу Сребреница.

Неиздавање грађевинске дозволе за изградњу цркве у Дугом Пољу од општинског Одјељења за урбанизам и стамбено-комуналне послове, на коју се чека већ двије године, упркос одлуци Министарства за просторно уређење, грађевинарство и екологију Српске да су испуњени сви услови за издавање дозволе, обуставило је изградњу овог храма, као и подизање споменика српским жртвама на српској земљи у приградском насељу Солоћуша.

Стални притисци на Централну изборну комисију /ЦИК/ БиХ и Дураковићево писано обраћање високом представнику Валентину Инцку да искористи утицај и да под његовим притиском ЦИК БиХ призна изборни резултат у Сребреници, упркос одлуци Апелационог вијећа Суда БиХ да се преиспитају све незаконитости у вези са предизборним и изборним процесом у овој општини, показују да Дураковић и његови истомишљеници не поштују законе ни Суд БиХ.

Подршка такозваној иницијативи "Гласајмо за Сребреницу" и Дураковићево сврставање на страну ове иницијативе, која негира све што је српско и која је злоупотребама и фиктивним пријављивањем мјеста боравка великог броја Бошњака у Сребреници покушала добити изборе, унијела је додатно неповјерење српског народа према том човјеку, који се кандидовао за начелника општине.

Дураковићева изјава да је предсједник Републике Српске Милорад Додик непожељан у Сребреници и његов однос према Влади и институцијама Републике Српске и њихово непоштовање уноси забринутост међу све грађане Сребренице, посебно међу српски народ.

"Коалиција за Републику Српску" тражи да институције Српске заштите српски народ у овој општини и све њене грађане од свих облика дискриминације.

Такође, тражи се да Срби буду равноправни по свим питањима.

Захтијева се и да коначно буде успостављен исти однос према свим жртвама у протеклом рату и да Тужилаштво и Суд БиХ равноправно третирају све жртве и починиоце злочина при доношењу пресуда без обзира ком народу припадају.

Тражи се и да представници међународних организација прекину са дискриминацијом, једностраним приступом ратним збивањима, те фалсификовањем историјских чињеница и константним третирањем Бошњака као жртава рата, а занемаривањем масовних српских страдања.

Никада ниједан западни амбасадор, нити високи представник није посјетио ниједно српско стратиште или спомен-обиљежје и одао пошту настрадалим Србима у овом крају, те позвао да починиоци злочина над Србима одговарају, што говори о њиховој необјективности, једностраности и пристрасности.

Сребреничке Србе вријеђа и боли једностран приступ по питању ратних жртава.

У писму се наводи да су муслиманске снаге из Сребренице убиле више од 3.000 Срба, међу којима око 70 одсто цивила и нико није одговарао за то. Међународни представници приликом посјета интересују се само за бошњачке жртве и њихове породице, а игноришу српске жртве и занемарују злочине почињене над њима, чиме показују дискриминаторски однос према српском народу и необјектиовност и незаинтересованост за пуну историјску истину о рату на овим просторима.

"Такав однос изазива неповјерење српског народа у те представнике и дипломате и у њихову реалност и добронамјерност. Не вјерује се да они заиста желе да пруже подршку у доласку до истине о карактеру рата и искреној изградњи повјерења међу припадницима три народа у БиХ, стављајући се у свему на страну Бошњака", наводи се на крају отвореног писма.



Оставите одговор