Кина би да учествује у кризном фонду ЕУ

Кина и остале економије у настајању пристала су да учествују у кризном фонду еврозоне како би помогле земљама у регији у сузбијању дужничке кризе, објавио је данас кинески дневник Чајна дејли, позивајући се на изворе блиске званичницима ЕУ. Државни дневни лист на енглеском језику објавио је да ће водеће економије у настајању учествовати у финансирању […]

среда, октобар 26, 2011 / 14:32

Кина и остале економије у настајању пристала су да учествују у кризном фонду еврозоне како би помогле земљама у регији у сузбијању дужничке кризе, објавио је данас кинески дневник Чајна дејли, позивајући се на изворе блиске званичницима ЕУ.

Државни дневни лист на енглеском језику објавио је да ће водеће економије у настајању учествовати у финансирању спасоносног фонда еврозоне посредством Међународног монетарног фонда, чиме ће се повећати њихова гласачка права у тој институцији.

Такав споразум могао би бити уграђен у коначни документ на другом хитном самиту европских челника који се данас одржава у Бриселу, рекао је неименовани извор за тај кинески дневник. Друге појединости о кинеским улагањима нису наведене.

Челник Европског фонда за финансијску стабилност (ЕФСФ) Клаус Реглинг боравиће у Пекингу у петак, саопштила је делегација ЕУ у Кини, не наводећи с ким ће се Реглинг састати, као ни разлоге његове посјете.

Европски челници размишљали су о томе да затраже од Кине, Бразила и других водећих економија у настајању да прискоче у помоћ ЕУ, која покушава да изнађе модалитете јачања заштитне моћи фонда за случај продубљивања дужничке кризе.

Еврозона жели да ојача зајмодавне капацитете 440 милијарди евра вриједног ЕФСФ-а како би увјерила тржишта да располаже потребним средствима за заштиту високозадужених земаља попут Италије.

Кина је више пута истицала да је спремна да помогне евру и чланицама еврозоне, велики купцима кинеских извозних производа, настојећи тиме да повећа вриједност својих улагања и потражњу за кинеским производима.

Кинески министар спољних послова Јанг Ђиечи у уторак је током разговора у Пекингу са високом представницом ЕУ за спољну политику Кетрин Ештон позвао ЕУ да предузме акције на самиту с циљем обнове повјерења тржишта.



Оставите одговор