Странке из РС: Провести пресуду и то је то

Странке из Републике Српске (РС) заступљене у Парламентарној скупштини БиХ данас су потврдиле јединствен став да промјенама Устава БиХ треба приступити у складу са одлуком Европског суда за људска права у предмету "Сејдић и Финци", односно да предмет уставних промјена не треба да буде ни мањи ни већи од ове пресуде. "СНСД подржава минималан модел […]

среда, октобар 26, 2011 / 14:03

Странке из Републике Српске (РС) заступљене у Парламентарној скупштини БиХ данас су потврдиле јединствен став да промјенама Устава БиХ треба приступити у складу са одлуком Европског суда за људска права у предмету "Сејдић и Финци", односно да предмет уставних промјена не треба да буде ни мањи ни већи од ове пресуде.

"СНСД подржава минималан модел уставних измјена, односно модел којим ће бити омогућено провођење пресуде, јер отварање било ког другог концепта у овом моменту води неуспјеху", рекао је Крстан Симић, представљајући Привременој парламентарној комисији комисији приједлоге своје странке за провођење пресуде Европског суда за људска права у Стразбуру.

Према његовим ријечима, Дом народа Парламентарне скупштине БиХ бројао би 18 или евентуално 17 делегата – по пет из конститутивних народа а остатак би били представници националних мањина или национално неопредијељених.

Двије трећине делегата били би из Федерације БиХ (ФБиХ) и трећина из РС, а представницима неконститутивних народа био би обезбијеђен механизам за заштиту њихових права.

Када је ријеч о Предсједништву БиХ, приједлог СНСД-а је да се задржи непосредни избор трочланог Предсједништва, при чему би два члана била бирана на територији ФБиХ и један на територији РС.

У односу на досадашњи начин избора Предсједништва, промјена би била да се брише национална одредница, односно да се свим грађанима БиХ омогући кандидовање.

Симић је објаснио да би прихватањем оваквог избора, чланови Предсједништва штитили интерес ентитета, а не народа, као што је то сада.

Непосредан избор трочланог Предсједништва БиХ уз брисање националне одреднице данас је предложио и ПДП и јуче СДС, док ДНС иде и даље предлажући да се у ФБиХ, на чијој се територији бирају два члана Предсједништва, изабраним сматра онај кандидат који добије највише гласова у кантонима са бошњачком односно хрватском већином.

Истичући да је БиХ са два ентитета и три конститутивна народа непромјењива константа, Петар Кунић је рекао да и осталим грађанима треба омогућити да уживају сва грађанска права као и конститутивни народи.

Он је рекао да је за ДНС прихватљиво повећање броја делегата у Дому народа БиХ за два до три мјеста која би припала националним мањинама, док би двије трећине делегата и даље били бирани у ФБиХ, а трећина у РС.

Представница ПДП-а Весна Крстовић-Спремо изнијела је приједлог своје странке да се у Дому народа задрже три клуба посланика, при чему би број делегата са садашњих 15 био повећан са 30, а била би обезбијеђена и мјеста за Србе из ФБиХ, те Хрвате и Бошњаке из РС.

Након што је Божо Љубић јуче изнио усаглашени приједлог ХДЗ-а БиХ и ХДЗ-а 1990, Борјана Кришто данас је поновила ставове ове двије странке да Дом народа треба да броји 48 посланика, при чему би по 15 мјеста припало конститутивним народима и три осталима, те да трочлано Предсједништво бира Парламентарна скупштина БиХ из реда изабраних посланика у Представничком дому.

"Постоји опција директног избора чланова Предсједништва, али би то захтијевало много више промјена", рекла је Кришто, понављајући увјерење два ХДЗ-а да је за ефикаснију и стабилнију БиХ потребан нови устав.

Савез за бољу будућност БиХ сматра да уставне промјене не треба покушавати на пропалим моделима априлског и бутмирског пакета, како су то јуче предложили СДП и СДА.

Приједлог ове странке је да се Предсједништво бира посредно са усаглашене листе оба дома Парламентарне скупштине БиХ и да се дио компетенција са Предсједништва пренесе на Савјет министара, док би Дом народа путем клуба осталих штитио колективна права.

Исмета Дервоз рекла је да Савез за бољу будућност оставља могућност договарања о моделима за организовање Дома народа.

Младен Иванковић Лијановић представио је приједлог Народне странке "Радом за бољитак" заснован на априлском пакету, према којем би Представнички дом бројао 84 поланика из реда конститутивних и три из реда осталих.

Предлажући да Парламентарна скупштина промијени име у сабор Иванковић је рекао да би Предсједништво БиХ убудуће бројало четири члана, по једног Србина, Бошњака и Хрвата, те једног представника националних мањина, који би били бирани посредно у парламенту.

Демократска народна заједница /ДНЗ/ изнијела је по двије варијанте за провођење пресуде "Сејдић и Финци" када су у питању Предсједништво и Дом народа БиХ.

У обје предложене варијанте предвиђено је повећање броја делегата у Дому народа за одређени број представника осталих, док је за Предсједништво остављена могућност посредног и непосредног избора.

Пред Привременом заједничком комисијом оба дома парламента БиХ за провођење пресуде Европског суда за људска права у предмету "Сејдић и Финци" данас је завршено дводневно представљање приједлога 13 парламентарних странака за провођење пресуде.

Комисији ће 3. новембра бити представљени ставови Вијећа националних мањина, а 4. новембра невладиног сектора.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор