Кина: 200 градова зјапи празно

Процјењује се да у Кини има преко 60 милиона станова без станара у око 200 "фантомских" градова у 12 различитих провинција. Како преноси канадски лист Прес, званичних података о броју ненасељених станова у кинеским "фантомским" градовима или у потпуно празним квартовима удаљеним од центра града – нема. "Током кризе 2008, када је драстично опао извоз, […]

понедељак, април 21, 2014 / 11:08

Процјењује се да у Кини има преко 60 милиона станова без станара у око 200 "фантомских" градова у 12 различитих провинција.

Како преноси канадски лист Прес, званичних података о броју ненасељених станова у кинеским "фантомским" градовима или у потпуно празним квартовима удаљеним од центра града – нема.

"Током кризе 2008, када је драстично опао извоз, тежиште пажње централне кинеске владе је преусмјерено на развој унутрашњости земље", објашњавају аналитичари консултантске куће Стратфор глобал интелиџенс.

"Кинеска влада је тада имала један једини приоритет – упослити раднике који су отпуштени из фабрика. Најбољи начин за то је било инвестирање у изградњу стамбених зграда у којима нико никада неће живети", тврде Стратфорови аналитичари.

Током неколико кризних година, у Кини је изграђено на милионе нових станова у регијама у којима се не памти такав интензитет урбанизације.

У великом броју случајева, ти нови градови заједно са пратећом инфраструктуром изграђени су захваљући банкарском систему из сјенке, у коме кредитне манипулације нису никаква ријеткост.

Још једна учестала тенденција присутна је у последње вријеме у Кини, а то је, како пише канадски лист, изградња реплика познатих свјетских градова. Међутим, и они су постали "градови духова".

Кинеска влада подржава изградњи све већег броја градова који су урбанистичке и архитектонске реплике глобално познатих европских метропола, као што су Париз и Лондон.

Иако су атрактивни, због високих цијена некретнина и они су постали "градови духова".

"Мали Париз", саграђен у Тијандученгу у провинцији Шангај, само је један у низу кинеских "градова духова", који откривају озбиљан проблем "балона" некретнина, будући да им је цијена за кратко вријеме досегла вртоглаве висине, а сада нагло пада све ниже.

Популација Тијандученга броји двије хиљаде људи, мада би град могао да прими и 100.000 становника. Узрок ненасељености лежи у томе што само ријетки могу да приуште становање у овом граду-реплици. Већину француских апартмана сада насељавају радници који раде на изградњи насеља.

Помама за градњом градова-реплика лежи у поспјешивању бруто друштвеног производа и промоцији позитивних аспеката живота, а званични Пекинг ове градове користи у маркетиншке сврхе, наводи канадски Прес.

Сличнан пројекат, вриједан 940 милиона долара, који је финансирао један од локалних тајкуна, појавио се и у кинеској провинцији Гуангдонг. Тамо је саграђена идеална реплика Халштата, који годишње посјети преко 80.000 туриста.

Мета архитеката су богати Кинези са рафинираним, европским укусом.

Недалеко од Париза и Халштата налази се и "половни" Лондон. Овај град отворен је 2006, а реплика је толико вјерна да су неки власници енглеских пабова тужили кинеске градитеље за крађу интелектуалне својине. Центар града подсјећа на историјски тематски парк, са кућама у стилу енглеске династије Тудор, улицама са типичним енглеским називима, и црвеним телефонским говорницама, карактеристичним за урбани пејсаж Лондона.

Иако је некада потражња за некретнинама у овом граду била већа него у псеудо-Паризу, кинески Лондон је данас такође "град духова".

Кинески аналитичари, међутим, истичу да треба имати на уму да у Кини тренутно тек 50 одсто популације живи у градовима, и да ће убрзани процес урбанизације попунити и ове за сада ненасељене градове "фантоме".



Оставите одговор