КБС, ватрогасци или војници

Власти у Приштини желе да ове године Косовске безбjедносне снаге (КБС) постану "армија Косова". НАТО ће у јуну донијети одлуку о могућој пуној оперативности тих снага, које би тад преузеле одговорност за "рjешавање ванредних ситуација, уклањање експлозива и цивилну заштиту". Према писању СЕЕ Тајмса "косовске власти желе да лако наоружане Косовске безбjедносне снаге претворе ове […]

понедељак, јануар 14, 2013 / 07:20

Власти у Приштини желе да ове године Косовске безбjедносне снаге (КБС) постану "армија Косова".

НАТО ће у јуну донијети одлуку о могућој пуној оперативности тих снага, које би тад преузеле одговорност за "рjешавање ванредних ситуација, уклањање експлозива и цивилну заштиту".

Према писању СЕЕ Тајмса "косовске власти желе да лако наоружане Косовске безбjедносне снаге претворе ове године у армију", што је запоjведник КБС Агим Чеку саопштио и у парламенту у Приштини.

Портпаролка НАТО Оана Лунџеску објаснила је агенцији Бета да су "Косовске безбjедносне снаге осмишљене" и да се "припремају да остваре низ безбjедносних задатака".

Оана Лунџеску је додала да се послijе могуће одлуке о оперативној способности "очекује да КБС преузму одговорности за функције за које су обучене, а то су рjешавање ванредних ситуација, уклањање експлозива и цивилна заштита".

"Те снаге су, додала је портпаролка НАТО, "већ коришћене у разним приликама за отклањање последица поплава, снежних лавина и уклањање мина и опасних ствари, што показује да КБС може бити од користи свакоме на Косову".

КБС су у јануару 2009. године установљене сагласно Ахтисаријевом плану, пише СЕЕТајмс, и у саставу имају двије и по хиљаде припадника и 800 резервиста које обучава НАТО.

Лист наводи изјаву портпарола Кфора Александра Вилинга да су Косовске безбjедносне снаге "оствариле значајан напредак", а да ће о "њиховој пуној оперативној способности одлучити НАТО".

У извjештају се додаје да се то очекује у јуну, а наведена је и изјава портпарола КБС Ремзија Зећираја да су "препоруке Кфора НАТО-у јасне, а то је да су те снаге достигле пуну оперативну способност".

СЕЕТајмс преноси и изјаву српске посланице у косовској скупштини Раде Трајковић да би "војска под (косовским) албанским вођством била дестабилизујући чинилац за Србе на Косову, јер би то била армија с минималним учешћем припадника других етничких група".

Лист указује и на мишљење Флоријана Ћехаје из Косовског центра за безбjедносне студије, да је "Косову потребна мала армија, нешто већа од КБС-а, способна да обавља задатке цивилне заштите, учешћа у међународним мисијама и обезбеђења интегритета Косова".



Оставите одговор