Јеринић: РАК не чује говор мржње

Предсједник Удружења новинара Републике Српске Драган Јеринић рекао је да Регулаторна агенција за комуникације БиХ игнорише говор мржње који је присутан у јавним сервисима – Федералној телевизији и БХТ. "Говор мржње никада није нестао из медија у БиХ, а у посљедњих неколико година евидентно је да ескалира, поготово преко Федералне телевизије", рекао је Јеринић новинарима […]

субота, март 3, 2012 / 16:52

Предсједник Удружења новинара Републике Српске Драган Јеринић рекао је да Регулаторна агенција за комуникације БиХ игнорише говор мржње који је присутан у јавним сервисима – Федералној телевизији и БХТ.

"Говор мржње никада није нестао из медија у БиХ, а у посљедњих неколико година евидентно је да ескалира, поготово преко Федералне телевизије", рекао је Јеринић новинарима у Бањалуци, прије почетка округлог стола "Говор мржње у медијима"

Он је истакао да овај округли сто има за циљ да иницира промјене и успостави дијалог о говору мржње, те да буду сагледани начини како да се даље рјешава овај проблем у друштву. Закључци који буду донесени на овом округлом столу послужиће Удружењу новинара Републике Српске за усмјеравање даљих активности.

Јеринић је истакао да сви медији морају да имају кодекс кога се требају придржавати, поготово јавни сервиси, и додао да је данас видљиво да се тај кодекс не поштује.

"Циљ овога округлог стола јесте да укажемо на то како се треба борити против говора мржње – можда законски или неким иницијативама грађанског друштва", рекао је Јеринић.

Предсједница Савјета за штампу Србије Љиљана Смајловић истакла је да говор мржње у Србији више није много присутан, али постоји језик мржње који није забрањен законом и не може се тако лако санкционисати.

"Што се тиче говора мржње, у Србији је тренутно ситуација мирнија и није више као прије", истакла је Смајловићева.

Према њеним ријечима, говор мржње највише зависи од политичке ситуације у земљи и од реторике коју користе политичке елите. "Када се загужва ситуација у врху, да ли због избора или неких политичких сукоба, и када поједини политичари дају поједине изјаве, онда се јавља говор мржње у медијима", рекла је Љиљана Смајловић.

Подсјетивши на ужу дефиницију говора мржње као израза отвореног непријатељства, уводничар на округлом столу, новинар из Хрватске Денис Куљиш, рекао је да у БиХ има више говора мржње него у региону, због тога што ситуација у БиХ није довољно разријешена и потпуно дефинисана.

"Колико је ситуација у БиХ пацификована у политичком смислу, а у приличној мјери јесте, у толикој мјери има мање говора мржње", рекао је Куљиш.

Удружење новинара Републике Српске данас је у Бањалуци организовало округли сто "Говор мржње у медијима" на којем учествују представници новинарских удружења и уредници медија из Републике Српске, Федерације БиХ, Србије и Хрватске.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ех да има 10. Мислим да их нема ни на прсте, а још направили удружење да их лакше контролишу и купују. Од када Миле буџетским новцем купује медије и новинаре нити има критике власти, ни криминала, ни афера… ма све цвјета и све сами непријатељи РС док је Миле на бранику отаџбине. Новинари срам вас било професије којом се бавите!

Оставите одговор