Јеремић и Лавров потврдили блискост ставова Русије и Србије

Одлазећи министар спољних послова Србије и председавајући Генералном скупштином УН Вук Јеремић и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров сложили су се данас у Москви да се међународна питања и кризе, укључујући и питање Косова, могу рjешавати само на бази међународног права и да насилни кораци и рjешења нису прихватљиви. На заједничкој конференцији за штампу у […]

четвртак, јул 26, 2012 / 17:17

Одлазећи министар спољних послова Србије и председавајући Генералном скупштином УН Вук Јеремић и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров сложили су се данас у Москви да се међународна питања и кризе, укључујући и питање Косова, могу рjешавати само на бази међународног права и да насилни кораци и рjешења нису прихватљиви.

На заједничкој конференцији за штампу у Москви, Јеремић је истакао да Србија и Русија имају веома блиске погледа по готово свим питањима, укључујући и питање Косова, и да је та блискост потврђена и данас.

Он је подсjетио да се Србија оштро супротставила покушају сецесије и једностране промjене својих граница и да је у томе увијек имала принципијелну подршку Русије.

Истичући да нерјешавање питања КиМ представља највећи безбједносни изазов за Западни Балкан, Јеремић је рекао да је Резолуција СБ УН 1244 једини основ за постизање рјешења.

Са тиме се сложио и Лавров и додао да у том процесу улогу имају и Уједињене нације.

„Повеља УН и Резолуција 1244 представљају јединствени међународно-правни основ за рјешавање тог питања. Нема другог пута осим дијалога Београда и Приштине. УН на Косову имају свој мандат и морају га испунити. Са УН нико није скинуо одговорност када је ријеч о рјешавању питања Косова”, рекао је он.

Јеремић је истакао да је територијални суверенитет Србије над Косовом гарантован је Резолуцијом 1244 и док у СБ УН не буде пронађено неко друго рјешење он не види да постоји простор за неке промјене.

Он је изразио уверење да ће и будућа влада Србије наставити да се активно анагажује како би спречила нова признања независности Косова.

„Ниједна влада Србије неће прихватити прекрајање граница наше земље насилним путем, ни садашња ни будућа”, казао је Јеремић и додао да се до рјешења за ово питање може доћи само договором двије стране који би био потврђен у УН.

Јеремић је у јуну изабаран за предсједавајућег Генералном скупштином УН, а с тим у вези, данас је у главном граду Русије поручио да ће избалансираним руковођењем највишим тијелом УН настојати да оправда повјерење указано Србији.

Истичући да је шеф српске дипломатије изврстан кандидат за ту функцију, Лавров је рекао да тај избор представља признање и Србији и Јеремићу лично.

„Пред њим су тешки задаци јер Генерална скупштина треба да пронађе колективе одговоре на свјетске изазове, а од предсједавајућег зависи да ли ће постојати могућност да земље чланице дођу до избалансираног рјешења”, рекао је Лавров.

Јеремић је додао да ће Србија као једну од тема за 67. засиједање Генералне скупштине предложити мирно рјешавање конфликата путем преговора и да ће се управо у том духу одвијати и његово предсједавање.

„Србија је изабрана на важно мјесто. То повјерење смо добили од већине држава чланица, захвални смо на томе. Само правденим избалансираним предсједавањем Србија ће оправдати то повјерење”, истако је Јеремић.

Јеремић и Лавров су се сложили да насилни једнострани кораци нису пут за рјешавање међународних питања.

„Србија је не тако давно и сама била жртва таквих корака и зато је веома осјетљива на тако нешто”, нагласио је Јеремић.

Јеремић је напоменуо да је данас његов посљедњи дан на функцији шефа дипломатије и да се „рука судбине умијешала у то да га проведе баш у Москви”.

Напомињући да се са Лавровом сусрео званично 20 пута, Јеремић је захвалио на подршци и додао да је у професионалном смислу пуно научио од руског министра.

Упитан шта би посавјетовао свом насљеднику на мјесту шефа дипломатије Србије, Јеремић је истакао да је нови министар професионалац, у којег има пуно повјерење, и да њему не требају савјети.

„Када је ријеч о односима Србије и Русије једино што бих му посавјетовао је да освјежи историјско знање”, закључио је Јеремић.



Оставите одговор